A cukorbetegség nem fertőző, de szinte járványszerűen terjed, így a szakértők a 21. század legjelentősebb népegészségügyi problémájának tartják. Magyarországon az összes diagnosztizált cukorbeteg számát 7-800000-re becsülik, de érdemes hozzászámolni azokat is, akik a betegség megelőző fázisában vannak, táboruk így már meghaladja az egymilliót is.
Az életkor előrehaladtával ráadásul egyre nő az érintettek száma, hiszen a 20-69 évesek között minden 6. nő és 10. férfi diabéteszes, míg az 55 évnél idősebbek körében már 20 százalék ez az arány!
A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége szerint a cukorbetegség kezelésében a megfelelő diétának elengedhetetlen szerepe van. Ebben a legfontosabb, hogy a szénhidrátok összesített mennyiségét személyre szabottan határozzák meg. A tápanyagok aránya az egészséges táplálkozásnál ajánlotthoz hasonló legyen: a szükséges energia 50-55 százalékát szénhidrátok, 15-20 százalékát fehérjék, míg a fennmaradó részt a zsír biztosítsa. Amennyiben kísérő- és/vagy társbetegség áll fenn, ettől eltérő tápanyag-összetételű étrendre lehet szükség. Rendkívül fontos a napi többszöri étkezés, minimum 3, szükség esetén 5-6 alkalommal, különösen inzulinterápia esetén, lényeges továbbá a napi 30 grammot meghaladó rostfogyasztás.
A szakmai szervezet hangsúlyozza, hogy a cukorbetegek étrendjének összeállítása megfelelő szakértelmet kíván, ezért ebben minden esetben kérjék ki dietetikus véleményét. Az országban több száz, jól felkészült szakemberhez fordulhatnak a betegek, akiket kórházakban, rendelőintézetekben, diabétesz központokban érhetnek el, de a privát egészségügyi ellátásban is találkozhatnak velük. Az MDOSZ honlapján dietetikuskereső is segíti a betegek tájékozódását.
A cukorbetegek étrendjében fontos helyet kapnak a cukor felhasználása nélkül, édesítőszerekkel készült élelmiszerek. A TÉT Platform szakmai vezetője, Antal Emese dietetikus-szociológus arról beszélt, miben mások az édesítőszerek és az azokkal készült ételeket-italok.
„Az élelmiszeripar rengeteg termékben használja az édesítőszereket , de tapasztaljuk, hogy sokan idegenkednek ezektől. Valóban előfordulhat, hogy kissé más ízt érzünk, mintha cukorral készült volna, de a különböző édesítőszerek kombinációjával egyre tökéletesebb ízhatást érnek el. Vannak olyan alacsony energiatartalmú vagy energiamentes édesítők is, amelyek hidegen jól használhatók, de sütéshez-főzéshez már nem, mert hő hatására bomlásnak indulnak. Ha valaki cukorbetegsége miatt vagy csak mert csökkenteni akarja cukorfogyasztását, édesítőszert használ, vásároljon többfélét is. Ugyanígy érdemes kipróbálni az édesítőszerekkel készült italokat is, mert színesíthetjük a folyadékbevitelünket, ráadásul kevesebb kalóriát tartalmaznak” – javasolja a szakember.
Az édesítőszereket sokan azért kerülik, mert számos tévhit alakult ki káros hatásukkal kapcsolatban. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal, az EFSA azonban vizsgálatai alapján biztonságosnak minősítette ezeket, azaz átlagos mennyiségben fogyasztva semmilyen probléma kialakulásától sem kell tartanunk sem rövid, sem pedig hosszabb távon.
Forrás: TÉT Platform Egyesület