A betegek évenkénti szakorvosi felülvizsgálata a felére rövidülne, a szénhidrát-anyagcserét ellenőrző laborvizsgálatra is kéthavonta kerülne sor. A fél év alatt elvégzendő három mérés eredményéből legalább kettőnek kell bizonyítania, hogy a beteg sikeresen tartja kordában a vércukorszintjét - olvasható az összeállításban.
2012 tavaszán már volt némi megszorításban része a cukorbetegeknek: az akkori megszorítás értelmében a napi négyszeri inzulinanalóg-terápián lévő érintettek csak akkor kaphatják a továbbiakban is százszázalékos támogatással a korábbi gyógyszerüket, ha a kívánatos szénhidrát-alapanyagcseréjüket megfelelő értéken tartják. Ilyen módon végül a cukorbetegek nagyjából egyötödétől vonták meg készítményük teljes támogatását.
A gyakoribb szakorvosi vizsgálat szakmailag indokolt, az érintett érdekeit, a jobb ellátást szolgálja. Mások szerint épp ellenkezőleg: megint a betegen szorítanak, mert a gyakoribb szakorvosi vizit, a több laborvizsgálat bevezetésével folyamatosan kell bizonyítaniuk: megfelelnek a terápiás elvárásoknak.
Kincses Jánost, a Magyar Cukorbetegek Országos Szövetségének (MACOSZ) elnökét is megszólaltatta a lap, aki egyelőre nem kívánta kommentálni a tervezett változásokat. Szervezetük ugyanakkor az AB döntésére vár. Az eredeti rendelet tavalyi kihirdetése után ugyanis a Társaság a Szabadságjogokért alkotmányjogi panasszal élt: Bence Rita, a TASZ programvezetője szerint a diéta be nem tartásának nem csupán a fegyelmezetlenség lehet az oka, hanem a szegénység is.
Ezért - véleményük szerint - nem lehet támogatásmegvonással büntetni a betegeket. Az Alkotmánybíróság januárban érdemben tárgyalta a cukorbetegek gyógyszertámogatásával kapcsolatos beadványokat, határozatot azonban még nem hozott.