Nem tudni pontosan, hányan élnek IR-rel
2014-ben 727 ezer 2-es típusú cukorbeteget számoltak össze, ez a lakosság 7 százaléka. Az újonnan diagnosztizáltak több mint fele nő. Az életkor előrehaladtával egyre több a 2-es típusú cukorbeteg, amelynek vannak megelőző állapotai: így a prediabétesz ( IFG, IGT ) és az inzulinrezisztencia (IR).
Nem tudjuk pontosan, hányan élnek IR-rel, de a közösségi médiában létrejött "Inzulinrezisztenciával - teljes életet" csoport taglétszáma már több mint 17 ezer - ez is egy árulkodó adat. Itt naponta osztanak meg információkat egymás között a betegtársak, a klub létszáma pedig folyamatosan növekszik: az elmúlt egy hónapban közel 500 fővel bővült.
IFG, IGT, IR?
Az ülő, elkényelmesedett, mozgáshiányos és tartósan stresszes életmóddal, a nem megfelelő táplálkozással gyakorlatilag megágyazunk az IR-nek. Valószínűleg korábban is létezett ez az anyagcserezavar, amelynek három fázisát/állomását különböztetjük meg:
- Emelkedett az éhomivércukorszint(IFG: az éhgyomorra mért vércukorszint meghaladja a normál értéket, amely ≤6,0, azonban nem több mint 7,0 mmol/l). Ennek következtében a hasnyálmirigy fokozottan termeli az inzulint, hogy normalizálja a vércukorszintet (hiperinzulinémiás állapot).
- Csökkent a glükóz-tolerancia (IGT), kifáradnak az inzulintermelésért felelős béta sejtek (az éhomi vércukorszint 7,0 mmol/l alatti, az étkezés után két órával mért vércukorszint azonban 7,8 mmol/l és 11,0 mmol/l között található).
- Kialakul az IR (amelyet sajnos ritkán vesznek észre, vagy ritkán gondolnak rá, mert nem mérik meg a vér inzulinszintjét). Innen már csak egy lépés a diabétesz.
Komplex kezelés: hármas elem
Az utóbbi néhány évben fedezte fel az orvostudomány, hogy a cukorbetegség előjeleit is figyelni kell: kiszűrni, kivizsgálni, majd kezelni. A terápia hármas eleme hasonló a 2-es típusú diabétesz kezeléséhez: személyre szabott életmódterápia, ennek pedig része a meghatározott szénhidráttartalmú étrend dietetikus közreműködésével, valamint a rendszeres kardio- és erősítő edzés mozgásterapeuta segítségével, illetve szükség szerint gyógyszerek alkalmazása, konzultálva a diabetológus/endokrinológus szakorvossal attól függően, hogy milyen más probléma (hormonzavar, PCOS, meddőség, stb.) áll a háttérben.
Forrás: Budai Endonkinközpont