Milyen a cukorterheléses vizsgálat?

A cukorterheléses vizsgálat fő célja, hogy felismerjék a lappangó cukorbetegséget. Hogyan zajlik ez a vizsgálat és miként készüljünk rá?

Miért szükséges a vizsgálat?

A cukorterheléses vizsgálattal elsősorban a cukorbetegség ismerhető fel, illetve az azt megelőző állapot a pre-diabétesz, azaz a csökkent cukortolerancia derülhet ki. A cukorbetegség a terhes nőknél akkor is kialakulhat, ha előtte egészségesek voltak, így minden terhes nőnél fontos a cukorterheléses vizsgálat elvégzése. Ez az állapot az anyát és a magzatot is veszélyezteti, így a terhesség 28. hetében végzik el ezt a vizsgálatot. Ha az evés utáni illetve az éhgyomri vércukorérték alapján felállítható a cukorbetegség diagnózisa, nem szabad elvégezni a vizsgálatot.

Hogyan zajlik a vizsgálat?

Először éhgyomri vércukrot mérnek vénás vérből, ezt követően 75 mg glükózt tartalmazó vizet kell meginni. A víz elfogyasztása után azt vizsgálják, hogyan alkalmazkodott a szervezetünk a nagy mennyiségű cukorhoz. Ez úgy történik, hogy a megfelelő időközönként vért vesznek, majd ez alapján állítják fel az értékeket.

A cukorterheléses vizsgálat lényege, a bizonyos időközönként levett vér vizsgálata

Milyen a normál érték?

Ha a vizsgálat eredménye negatív, akkor normálértékről beszélünk. Emellett lehet még pozitív, illetve határeset, ilyenkor csökkent glükóz-toleranciáról beszélünk.

Ha a teszt pozitív lett, az alábbi értékek derülnek ki:

Várandósok esetében akkor pozitív, ha:

- a két mért érték nagyobb, mint a vérvételi időponthoz tartozó értékhatár (ezek 5,8 - 10,5 mmol/l között vannak).

- csökkent glükóz-tolerancia, ha a 2 órás és még egy érték nagyobb, mint 7,8 mmol/l, de kisebb, mint 11,1 mmol/l.

Nem várandósok esetében akkor pozitív, ha:

- a 2 órás és még egy érték nagyobb, mint 11,1 mmol/l

- csökkent glükóz-toleranciáról beszélhetünk, ha a 2 órás és még egy érték nagyobb, mint 7,8 mmol/l de kisebb, mint 11,1 mmol/l.

Hogyan készüljünk a vizsgálatra?

Ne igyunk, ne együnk és ne dohányozzunk a vizsgálatot megelőző 8 órában, egyedül a vízfogyasztás megengedett. A rendszeres gyógyszerfogyasztásról mindenképpen tájékoztassuk a vizsgálatot végző szakembert! Ha az ájulás és rosszullét rendszeresen jelentkező probléma vérvétel során, ezt is közöljük a szakemberrel! Ha a tömény cukros víz elfogyasztása problémát okoz, csavarhatunk bele egy kis citromlevet.

Ha a vizsgálat során a cukros víztől hányingerünk támadna, érdemes felülkerekedni ezen az érzésen, ugyanis hányás esetén újra el kell végezni a vizsgálatot. Ha a vérvételek között izzadás, gyengeség és remegés jelentkezne, érdemes szólni az orvosnak, ugyanis előfordul, hogy annyira leeshet a vércukorszintünk , hogy le kell állítani a tesztet.

A cukorbetegség 10 figyelmeztető tünete

Mi történik a vizsgálat után?

Ha a vizsgálat eredménye pozitív, további vizsgálatokat rendelnek el a kórkép súlyosságának illetve az esetleges szövődmények felmérésére. Az eltérés súlyossága mutatja meg, mit szükséges tenni a vizsgálatot követően. Szoros megfigyelést, rendszeres vérvizsgálatot, szénhidrátszegény diétát, gyógyszeres kezelést írhatnak elő.

Az alapos kivizsgálás és az előírások betartása mindenki számára fontos, de kifejezetten a terhes nőket érinti, hiszen ők a magzatot is veszélyeztethetik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az általában közepesen vagy erősen felhős égkép mellett hosszabb-rövidebb napos időszakokra is számíthatunk. A Dunántúl északnyugati részein azonban naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már valamivel nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.