A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2003 és 2015 között duplázódott a cukorbetegséggel orvoshoz fordulók aránya. Míg a vizsgált időszak kezdőévében a 19 évnél idősebbek 6,27 százaléka, 2015-ben már a korcsoport 12,43 százaléka volt diabéteszes. Az érintettek rendkívül magas száma ellenére még előttünk a csúcs. A következő években minden bizonnyal továbbra is nagy ütemben terjed majd a diabétesz a magyar társadalomban - idézi a Hirado.hu Kempler Pétert, a Magyar Diabetes Társaság elnökét.
Kempler Péter szerint ezek az adatok némileg eltérnek az országos egészségbiztosítási számoktól, de utóbbiak sem adnak okot a bizakodásra. Eszerint is körülbelül 70 százalékos volt az emelkedés a 2000-es évek elejétől a mostani évtized közepéig. A 2001-2014-es periódusban mért nagy növekedés eredményeként ma több mint 770 ezer ember szed gyógyszert, illetve inzulint cukorbetegség miatt.
Hamarosan minden ötödik magyart érintheti
Ennél magasabb azonban a diabéteszesek tényleges száma, sokaknál ugyanis megjelent már a betegség, de egyelőre elég, ha diétáznak, gyógyszert nem kell szedniük. Sokan ráadásul nem is tudnak a betegségükről - hangsúlyozta a társaság elnöke. Hozzátette: minden bizonnyal nem áll meg a folyamat, sőt félő, hogy a cukorbetegek száma újra duplázódhat, így a következő évtized során újabb egymillió magyar beteg lenne. Ez azt jelentené, hogy Magyarországon minden ötödik embert érint a cukorbetegség.
A betegszám növekedésének magyarázataként a Diabetes Társaság elnöke azt mondta, fontos tényező, hogy egyre jobb a diagnosztika, vagyis könnyebb észrevenni, ha valaki érintett. Az is a kiemelt és egyben örvendetes okok közé tartozik, hogy a cukorbetegek egyre tovább élnek.