„Semmilyen hosszú távú előnnyel nem jár a nem cukoralapú – vagyis mesterséges – édesítőszerek (NSS) használata a felnőttek vagy gyermekek körében” – állapította meg a rendelkezésre álló bizonyítékok szisztematikus áttekintése után az Egészségügyi Világszervezet (WHO). A cukorpótlókat továbbra is csak az igazoltan cukorbeteg embereknek ajánlják.
Nem ez a fogyás kulcsa
A CNN cikke szerint Francesco Branca, a WHO táplálkozási és élelmiszerbiztonsági osztályának igazgatója azt is kiemelte, hogy a cukor édesítőkkel való helyettesítése rövid távon ugyan testsúlycsökkenést eredményezhet, tartósan azonban nem segít a súlykontrollban. Cserébe viszont számos „nemkívánatos hatása” lehet az NSS-ek fogyasztásának.
A cukorhelyettesítők hosszú távú használatának potenciális következménye lehet egyebek mellett a 2-es típusú cukorbetegség és a szív- és érrendszeri betegségek kialakulási kockázatának enyhe növekedése.
Mi kell a fogyáshoz?
A WHO 2015-ben azt javasolta, hogy törekedjünk arra, hogy a napi cukorbevitel a teljes energiabevitel maximum 10 százalékát tegye ki. Az ajánlás elterjedése után a cukoralternatívák iránti érdeklődés megsokszorozódott. Új iránymutatásukban ezért inkább már azt hangsúlyozzák, hogy a mesterséges édesítőszerek használatával elért energiabevitel-csökkentés nem jó fogyási stratégia.
Ezzel a felvetéssel egyébként több táplálkozási szakértő is egyetért. Ian Johnson táplálkozáskutató szerint például sokkal jobb megoldás, ha csökkentjük a cukorral édesített italok fogyasztását, illetve édességek helyett inkább nyers vagy enyhén feldolgozott gyümölcsökkel elégítjük ki cukoréhségünket.