Az inzulin egy hormon, amit a hasnyálmirigy állít elő és az anyagcseréért felel, azon belül is leginkább a cukoranyagcserét szabályozza. Feladata, hogy a sejtekbe juttassa a cukrot, amelyből így energia keletkezik. Inzulinrezisztencia esetében a sejtek "éheznek", ugyanis a felszínükön képződő inzulin-receptorokhoz csak gyengén képes kapcsolódni az inzulin. Ezáltal a hasnyálmirigy túltermeli az inzulint, egy idő után pedig állandósul a megemelkedett éhgyomri vércukorszint, és kialakul az öregkori, más néven 2-es típusú cukorbetegség .
Évtizedekig lappanghat, de akár gyerekeknél is előfordulhat
Az inzulinrezisztencia (rövidítve: IR) a cukorbetegséghez hasonlóan alattomos állapot lehet, akár 10-30 évig is lappanghat szinte tünet nélkül. Azoknál az embereknél alakul ki nagyobb eséllyel a betegség, akiknél az alábbi genetikai vagy életmóddal összefüggő kockázati tényezők fordulnak elő: elhízás - különösen hasi elhízás, mozgásszegény életmód, magas szénhidrát bevitel, dohányzás, terhességi cukorbetegség, nem alkoholos zsírmáj, policisztás ovárium szindróma, előrehaladott életkor, hormonális rendellenesség, alvási zavarok.
A fejlett országokban minden harmadik embert, hazánkban több százezer férfit, nőt és már gyereket is érint az inzulinrezisztencia. A gyermekkori IR és cukorbetegség egyrészt a családban tanult, felvett rossz életmódbeli és étkezési szokásokra vezethető vissza. Illetve kutatások igazolták, hogy az édesanya táplálkozása a terhesség alatt genetikai érzékenységeket aktiválhat a magzatnál. "Rossz étkezés esetén a megszülető babának is nagyobb esélye lesz inzulinrezisztenciára és egyéb egészségügyi eltérésekre, hiszen terhelt anyagcseréből táplálkozott a pocakban. Ennek hatására akár már egész fiatal korában is lehetnek tünetei. Volt már ötéves öregkori cukorbeteg vagy magasvérnyomással küzdő betegem is" - mondta Németh Tünde mozgáspedagógus, a nőgyógyászati betegségek tüneteit enyhítő Arwen torna kifejlesztője a Népszavának .
Diagnózis és kezelés
Az IR megállapítása terheléses cukorvizsgálattal mutatható ki. Ennek során a laborban nem csupán a páciens vércukorszintjét határozzák meg, hanem a vér inzulinszintjét, az inzulin-elválasztás mértékét is. Ehhez alapértékként mindig megnézik a vér éhgyomri cukor- és inzulinszintjét, majd ezt követően 75 gramm, vízben oldott szőlőcukrot itatnak a pácienssel. Ezután több ponton - általában a 60. és 120. percben - újra megmérik a vércukorszintet, és vele együtt az inzulinszintet. Ez két grafikont ad ki, amelyekből az úgynevezett HOMA-index alapján tudják meghatározni az orvosok azt, hogy a páciens inzulinrezisztens-e. Inzulinrezisztencia-hajlamra az utalhat, ha ez az index 2 fölött van, ha pedig az az érték meghaladja a 4-et, akkor igazolt az IR.
Jó hír, hogy ha időben felismerték az inzulinrezisztenciát, akkor tudatos életmódváltással van esély visszafordítani a kórállapotot. Ehhez fontos, hogy a beteg szigorúan betartsa a dietetikus által előírt diétát , amely megfelelően szabályozza az inzulinkiáramlást. Az étkezés mellett pedig a mozgás is kulcsfontosságú. "A javuláshoz kevert típusú és váltakozó intenzitású, anaerob és aerob mozgásokat kellene végezni hetente legalább háromszor, de inkább öt-hatszor 30-60 percig" - tanácsolja Németh Tünde.
Szerencsére a betegeknek akkor sem kell kétségbeesniük, ha későn ismerik fel az inzulinrezisztenciát vagy a 2-es típusú cukorbetegséget. A mai innovatív terápiáknak köszönhetően teljes életet lehet élni cukorbetegséggel. Az érintettek számára elérhetőek az injekciós készítmények mellett szájon át szedhető gyógyszerek is, melyek hozzájárulnak a betegek életminőségének javításához. Természetesen az előírt terápia mellett itt sem elhanyagolható a tudatos és egészséges életmód kialakítása.
Hogyan előzhető meg?
Vannak olyan kockázati tényezők, mint például a genetikai faktorok, amit nem lehet befolyásolni. Azonban lehet tenni lépéseket annak érdekében, hogy csökkenteni lehessen az inzulinrezisztencia és a későbbi cukorbetegség kialakulásának esélyét. A tudatos életmódváltás, rendszeres testmozgás és a plusz kilók leadása hozzájárulhatnak a vércukorszint egyensúlyban tartásához. Törekedni kell a fokozatosságra, mert az inzulinrezisztencia kialakulásának kockázata leghatékonyabban a lassú, fenntartható változások végrehajtásával csökkenthető. Szakaszosan kell felépíteni a fizikai aktivitást, étkezésenként pedig hétről-hétre egy-egy összetevőt javasolt lecserélni egy egészséges, alacsony szénhidrát tartalmú alternatívával.