A gyermekkori 1-es típusú diabétesz előfordulási aránya már a pandémia előtt is növekedett: évről évre mintegy 3 százalékkal több gyereknél mutatták ki az anyagcserezavart. A Torontói Egyetem kutatóinak egy friss, a JAMA Network Open című folyóiratban közölt tanulmánya szerint azonban az új koronavírus (SARS-CoV-2) színre lépésével ez a növekedés még inkább felgyorsult. A 2020-as évben 14 százalékkal több diagnózis született, mint a megelőző évben, amit 2021-ben még nagyobb, 27 százalékos emelkedés követett a világjárvány előtti szinthez képest – írja a tanulmányt szemléző BBC.
A tendencia mögött meghúzódó kiváltó okok feltárásához további vizsgálatokra lesz szükség. Az esetszám-növekedés részben talán a járványügyi korlátozásokhoz, lezárásokhoz köthető, hiszen a pandémia kitörésekor egészségügyi ellátáshoz is nehezebben jutották hozzá az emberek. Az így feltorlódó feladatok mellett a betegségek diagnosztizálása is későbbre tolódott, összegyűlt az egészségügyben. Mindazonáltal a szakértők szerint önmagában ez nem magyarázza a fentebb közölt arányokat.
Bizonyosság hiányában egyelőre inkább csak tudományos elméletek születtek a rejtély feloldására. Az egyik teória szerint a COVID-19 képes lehet olyan reakciót kiváltani egyes gyermekek szervezetében, amely fokozza a diabétesz kialakulásának veszélyét. A témában zajlott eddigi kutatások viszont vegyes eredményeket hoztak. Egy másik elmélet pedig arra mutat rá, hogy talán védelmet nyújthat bizonyos betegségek, köztük az 1-es típusú cukorbetegség ellen, ha a szervezet gyermekkorban többféle kórokozóval is találkozik. Vannak szakértők, akik úgy tartják, a pandémia alatti lezárások és a fizikai távolságtartás éppen ettől fosztotta meg a gyerekeket.