Hogyan fogadja el betegségét és önmagát egy cukorbeteg? Miként kezeli a diagnózist követő ijedtséget, félelmet és haragot? Milyen hatással van a diabétesz a kapcsolataira, és hogyan viszonyulnak állapotához a családtagjai? Megkapja-e a maximális támogatást környezetétől és orvosától? Miben akadályozza a betegség, és hogyan sikerül megküzdenie a mindennapokban felmerülő problémákkal? - Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre keresi a választ az S. O. S. Cukor! - Párbeszéd a diabéteszről című könyv, amely tizenkét interjút tartalmaz férfiakkal és nőkkel, fiatalokkal és idősebbekkel, akik mind kendőzetlenül vallanak örömeikről, szorongásaikról, nehézségeikről.
A kötet november 13-i sajtótájékoztatóján Oriold Károly, az Oriold és Társai Kiadó vezetőjének köszöntője után az S. O. S. Cukor! közreműködő szakemberei is megszólaltak. A kötet ügye mellé állt Kovács Áron, aki maga is együtt él a cukorbetegséggel. A népszerű műsorvezető őszintén beszélt saját tapasztalatairól, és elmondta: bízik benne, hogy a könyv nem csupán az út elejét, hanem valódi mérföldkövet jelent majd a diabéteszről folytatott hazai diskurzusban.
Az S. O. S. Cukor! interjúalanyainak vallomásaiból feltárulnak a diabétesz okozta gyakorlati problémák, a cukorbetegség érzelmi kihívásai és a lehetséges megküzdési stratégiák. A beszélgetések számos problémakört érintenek: a munka, a gyermekvállalás, a terhesség kérdéseit, a diabétesz okozta napi problémákat, a sportolás, a diéta, az inzulinadagolás nehézségeit, valamint a cukorbetegség súlyos következményeit is. Az interjúk a szexualitás témakörét is körüljárják. "A szexualitás is az életminőség egyik meghatározó eleme, s mint ilyen egyre nagyobb figyelmet kell hogy kapjon az egészségügyi, ezen belül a diabetológiai ellátásban is" - fejtette ki a sajtótájékoztatón Dr. Takács Éva Judit szexuális medicina szakember. Az interjúalanyok csalódásaikról és sikerélményeikről egyaránt őszintén vallanak.
A beszélgetésekkel párhuzamosan elismert szakemberek - diabetológus, dietetikus, pszichológus, sportorvos és jogász - kommentárjai segítik az olvasót megérteni és feldolgozni az adott interjúban elhangzottakat; minden kommentár mellett piktogram jelzi, hogy épp melyik szakértő van a segítségünkre. A könyv személyes hangvétele és őszinte problémafeltárása segít hatékonyabbá tenni az orvos-beteg kapcsolatot; együttműködésre sarkallja nemcsak a beteget, hanem a kezelésében részt vevő egyéb partnereket is. Az így létrejövő bizalmi kapcsolat támogatja a beteget a diabétesszel való együttélésben – ezt a célt szolgálja a kötet kommunikációs segédlete is.
Magyarország különösen veszélyeztetett a diabétesz szempontjából: mintegy 800 ezerre tehető a cukorbetegek száma, s ebből körülbelül 200 ezer beteget nem kezelnek. Egyes felmérések szerint a potenciális betegekkel együtt a cukorbetegség akár 2,5-3 millió embert is érinthet hazánkban. A diabétesz tehát olyan súlyos társadalmi problémát jelent, amely mellett nem mehetünk el szó nélkül. Már gyermekkorban nagy hangsúlyt kell fektetni a tudatosság kialakítására illetve a megfelelő tájékoztatásra.
A Magyar Diabetes Társaság elnöke, Dr. Barkai László szerint a könyv a hazai és nemzetközi irodalomban is egyedi, különleges felépítésű és olvasmányos mű, nemcsak a szakember, de a laikus számára is.
A kötet mellé állt a Magyar Coaching-Pszichológiai Egyesület is, mely több alkalmas, ingyenes coaching programot indít a leggyorsabb, diabétesszel érintett jelentkezők számára. Bővebb tájékoztatás az egyesület honlapján található.
A könyv a legtöbb könyvesboltban és online könyváruházban megvásárolható.