Szedhet-e fogamzásgátlót, aki cukorbeteg?

A cukorbetegség már önmagában megnöveli a thromboembóliás események kialakulásának kockázatát, így nagy figyelmet kell fordítani a megelőzésre. Éppen ezért felvetődhet a kérdés, hogy a diabétesszel küzdők használhatnak-e hormonális fogamzásgátló tablettákat és egyéb eszközöket, amelyek köztudottan jelentős trombózisprovokáló faktoroknak számítanak.

A cukorbetegség olyan állapot, amely nagyban befolyásolja az egész szervezet működését, így számtalan szövődménye lehet. Ilyen például a trombózis kialakulása, mind a vénás, mind az artériás oldalon. Napjainkra kiderült, hogy a diabétesz egy nagyon komplex betegség (nem egyszerűen az inzulin hiánya) és komoly kóros biokémiai mechanizmusok alakulnak ki az állapot során - mondta prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.

Miért növeli meg a trombózis rizikóját a cukorbetegség?

Az artériák azok a vérerek, melyek az oxigénben és tápanyagokban gazdag vért szállítják a sejtekhez. Azonban az artériák falán lerakódhatnak különböző anyagok, ezek pedig plakkokat képezhetnek, amelyek akadályozhatják a vér áramlását. Az étrendünkkel azonban sokat tehetünk a plakk-képződés ellen.

Diabétesz esetén az erek (különösen a legbelső sejtsor, az úgynevezett endothel sejtek) jelentősen károsodnak. A kialakult oxidatív károsodás hatására az erek rugalmassága csökken, sérül az érfal, valamint megindul a plakk-képződés. Ennek nagy veszélye a plakk-ruptúra - vagyis amikor a plakk széle beszakad -, mivel ez fokozza a vérlemezke-aggregációt (összecsapódást), ami végső soron vérrög kialakulásához vezethet - ekkor szívinfarktus vagy stroke következhet be. Emellett a diabétesz során megnő az alvadási faktorok aktiválódása is, ami szintén hozzájárul a thrombusok (vérrögök) keletkezéséhez a vénákban, így mélyvénás trombózis vagy tüdőembólia alakulhat ki.

Milyen fogamzásgátló módszert válasszanak a cukorbetegek?

Látható tehát, hogy a cukorbetegség nagyban megnöveli a trombózis kialakulásának kockázatát, ezért külön figyelmet szükséges fordítani a prevencióra - így lehetőleg kerülni kell minden olyan tényezőt, melyek még inkább megnövelik a rizikót. Éppen ezért prof. Blaskó György azt tanácsolja a diabéteszben szenvedőknek, hogy mindenképp kérjék ki szakember véleményét az ügyben, hogy milyen védekezési módot válasszanak. Hogy lehet-e hormonális tablettákat, illetve eszközöket alkalmazni, az minden esetben egyéni elbírálást igényel, figyelembe véve egyebek mellett az illető életkorát, egyéb betegségeit, esetleges trombofíliáját, és ha voltak, akkor a korábbi thromboembóliás eseményeket is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

cukorbeteg, fogamzásgátló
A cukorbetegek mindenképp kérjék ki szakember véleményét a védekezési módokról.

Kutatások szerint azonban az sem mindegy, milyen hormonális fogamzásgátló módszert alkalmaz a cukorbeteg, ugyanis hogy mennyire ugrik meg a rizikó, az függ a készítmény fajtájától, összetevőitől. A Kaliforniai Egyetem felméréséből ugyanis kiderült, hogy a legveszélyesebbek számukra a fogamzásgátló tapaszok (más kutatások szerint ez nem csupán a cukorbetegekre érvényes). Ezeket követik a progesztintartalmú tabletták, a hüvelygyűrű, az ösztrogént is tartalmazó tabletták, a depo-progeszteron-tartalmú injekció (196 napra), a szubkután implantátum és végül a spirál.

Összességében tehát elmondható, hogy egyáltalán nem mindegy, ki milyen hormonális módszer mellett teszi le a voksát, ám prof. Blaskó György mégis inkább azt javasolja, hogy a cukorbetegek, ha lehetséges, vagy a legalacsonyabb hormontartalmú szert, vagy inkább hormonmentes védekezést válasszanak.

Trombózis-rizikóbecsléssel megtudhatja, mennyire veszélyezteti a probléma

Hogy megtudja, mennyire veszélyezteti önt a trombózis, és hogy ennek fényében milyen módszerrel érdemes védekeznie a nem kívánt terhesség ellen, fontos, hogy konzultáljon szakemberrel. Trombózis-rizikóbecslés alkalmával az orvos a következőket veszi figyelembe:

  • trombofíliavizsgálat (Leiden-mutáció, MTHFR mutáció, Protein S/C szintje)

  • családban előfordult betegségek feltérképezése

  • életkor

  • korábbi betegségek fajtái, mértéke

  • jelenleg fennálló egyéb betegségek fajtái, mértéke

  • életmód-tényezők (folyadékfogyasztás, mozgás, táplálkozás stb.)

Forrás: Trombózisközpont

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra