Az amerikai gyógyszerhivatal (FDA) engedélyével most már az élelmiszergyártók feltüntethetik egyes joghurtokon, hogy azok csökkenthetik a kettes típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát. A megfogalmazásra ügyelve azt is fel kell tüntetniük, hogy ezzel kapcsolatban még kevés kutatás született, hogy ne vezessék félre a fogyasztókat - írja a Health.com.
"Ez félrevezethető lehet a fogyasztók számára, akik azt hihetik, egy joghurttal gyorsan rendbe tehetik a vércukorszintjüket" - figyelmeztet Caroline Thomason dietetikus. Ugyan nem csodaszerről van szó, valóban születtek arról kutatások, hogy a joghurtnak jótékony hatása lehet a cukorbetegségre. A joghurtok a magas probiotikum- és fehérjetartalmuk miatt csökkenthetik a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát. "Fehérjeforrásként a joghurt segít szabályozni a vércukorszintet, valamint az éhségérzetet a nap későbbi szakaszában, különösen, ha reggeliként fogyasztják" - magyarázta Thomason. A probiotikumok pedig egy 2023-as kutatás szerint a 2-es típusú cukorbetegség terápiás kezelésére szolgálhatnak, mivel gyulladáscsökkentő hatásuk van.
Több kutatás is vizsgálta a joghurt hatását a 2-es típusú cukorbetegségre. Egy 2022-es áttekintés például megállapította, hogy a legtöbb kohorszvizsgálat szerint az erjesztett tejtermékeknek, különösen a joghurtnak védő hatása van a cukorbetegség kialakulásával szemben. Egy 2017-es tanulmány pedig arra a következtetésre jutott, hogy egészséges étrend esetén a joghurt csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának veszélyét egészséges és idősebb, de magas szív- és érrendszeri kockázatú felnőtteknél.
De nem minden kutatás jutott erre az eredményre. Egy 2019-es metaanalízis szerint a probiotikus joghurt nem volt hatással éhgyomor esetében a vércukorszintre, az inzulinra vagy az inzulinrezisztenciára. És egyes joghurtok akár károsak is lehetnek a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő (vagy annak kockázatának kitett) emberek számára, mondta Erin Palinski-Wade dietetikus a Health.comnak. "Sok joghurtot nagy mennyiségű hozzáadott cukorral édesítenek, ami rossz hatással lehet a vércukorszintre" - magyarázta.
Nem mindegy, milyen fajta
A szakértők szerint ezért nem mindegy, milyet választunk. "A vércukorszint és a cukorbetegség tekintetében a probiotikumokat tartalmazó, hozzáadott cukor nélküli joghurt a legelőnyösebb" - ajánlotta Palinski-Wade. Azt javasolta, hogy keressünk magas fehérjetartalmú termékeket (például natúr görög joghurtot) a vércukorszint kiegyensúlyozásához és az étvágy szabályozásához.
De akkor is van választási lehetőség, ha ízekre is vágyunk. "Kereshetünk olyan ízesített változatokat, amelyek nem tartalmaznak hozzáadott cukrot, vagy cukormentes változatokat" - javasolta Thomason. "Bár ezek gyakran mesterséges édesítőszerekkel vagy olyan összetevőkkel édesítettek, mint a sztívia, nem emelik meg a vércukorszintet" - magyarázta.
Messze nem a joghurt ugyanakkor az egyetlen olyan élelmiszer, amely segíthet megelőzni a 2-es típusú cukorbetegséget. Palinski-Wade szerint a bogyós gyümölcsök, a bab, a lencse, a mandula és az avokádó mind stabilizálják a glükózszintet.