Egy úttörő jellegű, háromdimenziós képalkotó eljárás, az ehhez használt szkenner az eddigieknél sokkal jobb eredményeket produkált a hagyományos módszerekhez képest a rákos tumorok kimutatásakor - írja a brit Daily Mail.
Az új technológia részletes, háromdimenziós képet készít a mellszövetekről, és így nagyobb mértékben képes kimutatni az úgynevezett invazív (más szövetekbe behatoló, a szomszédos szöveteket szétromboló) rákot. A hatékonyság ebben az esetben 41 százalékkal volt nagyobb a hagyományos mammográfiánál.
Az amerikai kutatók által kifejlesztett szkennelést, digitális mell-tomoszintézisnek nevezik. Ez az eljárás egyúttal 15 százalékkal mérsékelte azoknak az eseteknek a számát, amikor tévesen hívták vissza újabb vizsgálatra az érintetteket, vagyis az "álriasztások" számát is csökkentette a módszer.
Összességében - azaz az összes mellrák kimutatásakor - a 3D-s szkennelés 29 százalékkal nagyobb találati pontossággal működött a jelenlegi rendszereknél. Erről egy friss tanulmányban számoltak be amerikai kutatók. A tanulmány vezető szerzője Dr. Emily Conant, a Pennsylvaniai Egyetem orvosi karának, a Perelman School of Medicine-nek a kutatója, aki nyilatkozott is az új módszerről. Conant szerint ez a legizgalmasabb előrelépés a rák időben való felderítésére nő meg az esély . Így javul az eredményes kezelés esélye is a körükben.
A kutatásról szóló tanulmányt a tudósok a című szaklapban tették közzé. Összesen félmillió hagyományos és 3D-s szkennelés eredményét vetették össze a szakértők.