A daganatos betegségekhez társuló alultápláltság kialakulhat a tumor által okozott helyi tünetek, a szervezetnek a tumoros betegségre adott válaszreakciója, valamint a daganatellenes terápia következtében is.
Amellett, hogy a daganatos betegek gyakran kevesebb táplálékot fogyasztanak (a betegség szisztémás és lokális, valamint pszichés hatásai, vagy a kezelés mellékhatásai miatt), a tápanyagok metabolizmusának és a nyugalmi energiafelhasználásnak a megváltozása is befolyásolhatja a betegek tápláltsági állapotát.
Az alultápláltság és a tumoros cachexia kialakulásában számos, a daganat által termelt, vagy a szervezet válaszreakciója során keletkezett anyagnak (pl. gyulladásos citokinek, hormonok) van szerepe.
Az alultápláltság következtében károsodik az immunrendszer működése, a performance státusz, romlik a vázizomzat állapota, és a beteg életminősége is.
Alultápláltság esetén csökkenhet a kemoterápiára adott válasz, a kemoterápia toxikus hatásai és szövődményei gyakrabban és súlyosabb formában jelentkezhetnek, és lerövidül a túlélési idő.
A depresszió, a kimerültség és a fáradtság szintén szignifikánsan ronthatja a betegek közérzetét.
Az eddig említett szempontok mellett a daganatos betegségekhez társuló alultápláltságnak jelentős egészségügyi költségvonzata is van.
A "European Journal of Oncology Nursing" című lapban olvasható összefoglaló szerint a prognózis javításához és a daganatos betegséghez társuló alultápláltság következményeinek megelőzéséhez az alultáplált daganatos betegek speciális igényeit kielégítő táplálásterápia alkalmazása szükséges.
Dr. Taybani Zoltán
Webdoki
(2008.03.25. 09:09)