Az erős napsütéses nyári napokban gyakran esik szó a bőrrákról, leginkább a melanómáról - nem véletlenül, hiszen évről évre több embert érint Magyarországon is . A bőrráknak azonban vannak egyéb változatai is: a két leggyakoribb a bazalioma és az elszarusodó laphámrák. Mindkettő a napnak kitett testtájakon a leggyakoribb, hiszen bár bőrdaganatok kialakulhatnak egyéb súlyos betegségek (például Aids vagy rosszindulatú vérképzőszervi betegségek) hatására is, 95 százalékukért az ultraibolya-A és -B sugárzás felelős, amely a napfény részeként éri a testünket.
A bőrdaganatok közül a bazalioma nem képez csomót (a bőr felületen észlelhető elváltozást sokszor ekcémának vagy sebnek gondolják), ezzel szemben az elszarusodó laphámrák fájdalommentes csomóként észlelhető a bőrben. Jó hír, hogy az elváltozások sebészeti eltávolítása az esetek döntő többségében gyógyulást jelent, ugyanakkor fontos tudni, hogy az előrehaladott állapotú elszarusodó laphámrákok a nyirokrendszeren keresztül terjedve nyirokcsomó-áttéteket adnak, de tüdőáttét vagy csontáttét is előfordulhat.
A bőrrákokat (mivel szabad szemmel is észlelhetőek) könnyű felfedezni - mégsem mindenkinél sikerül időben. Ennek okáról, valamint például arról, hogy mi legyen a szoláriumozással, részletes cikket olvashatnak Betegségek A-Z rovatunkban !