Évente csaknem 6000 ember betegszik meg emiatt, négyszer több férfi, mint nő - erre hívja fel a figyelmet dr. Tamás László, a Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika igazgatója.
A fejnyaki terület rosszindulatú daganatainak okai
Elsősorban dohányzás ( gégerák , garat- és szájüregi rákok) és a rendszeres alkoholfogyasztás (garat, szájüreg) okozza, de a legújabb kutatások azt mutatják, hogy vírusfertőzés is kiválthatja. Főleg a középgaratban, elsősorban a mandulákban és a nyelvgyökben a HPV-vírus 16-os típusa generálhatja a rákot, ez a vírus okozza a nőknél a méhnyakrákot . Ez az új összefüggés a közelmúltban derült ki az Egyesült Államokban. Megfigyelték, hogy a dohányzás visszaszorításával a legtöbb rákos megbetegedés száma csökkent (tüdőrák, gégerák, algarat), kivéve a középgarat daganatait.
Ennek okait vizsgálva - főleg a nemdohányzóknál - a tumorban találták meg a human papilloma vírust (HPV 16). Nem tudni, hogyan terjed, az egyik legvalószínűbb feltételezés, hogy szexuális úton. A mandula a légutak legfőbb immunszerve, itt az arra hajlamosoknál a vírus a nyirokszövetekben maradhat és okozhat rákos folyamatot. Szövettani vizsgálatoknál már a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinikáján is figyelik a vírust. Egyéb papilloma vírusok jóindulatú daganatot okozhatnak a gégében is, amely nem rákosodik el, de veszélyes, mert fulladást okozhat.
Tünetek
A gége,- szájüreg és garatrák esetében sokáig nem jelentkezik tünet, de még fájdalom sem. A tünetek később a következők:
- tartós rekedtség,
- megváltozik a beszédhang,
- gombócérzés,
- idegen test érzés,
- véres köpet,
- fájdalom,
- nyaki nyirokcsomó duzzanat
Ha ezek már megjelennek, legtöbbször már előrehaladott stádiumú a betegség. Ha a fenti tünetek közül bármelyiket észleljük magukon - különösen a dohányzók vagy rendszeresen alkoholt fogyasztók - haladéktalanul forduljunk fül-orr-gégészhez!
Megelőzés
Erre a területre nagyon oda kell figyelni, mert a férfi rákhalálozás több mint 10 százalékát adják ezek a daganatok. Pedig ezeket a rákokat könnyű lenne diagnosztizálni, jól lehetne kezelni, ha időben mennének orvoshoz a betegek. Csakhogy sokáig nincs panasz, nincs fájdalom, így sokszor már későn jelentkeznek.
Fontos lenne felhívni a dohányosok figyelmét a megelőzésre, jó lenne, ha legalább 2 évente ellenőriztetnék magukat, tehát akkor is elmennének orvoshoz, ha nincs panaszuk. (Éppen úgy, ahogy a nők évente elvégeztetik a nőgyógyászati rákszűrést.) Különösen az veszélyeztetett, aki a dohányzás mellett rendszeresen alkoholt is fogyaszt. Nekik fontos, hogy lehetőleg fül-orr-gégészhez forduljanak, mert a szakember a szájüregen kívül a torok hátsó részeibe, a garatba és a gégébe is belát és észreveszi az esetleges rák megelőző állapotot.
Magyarországon az egészségügyi vezetés a közelmúltban határozta el, hogy a lányokat ingyen beoltják HPV ellen . Dr. Tamás László szerint amennyiben igaz a szexuális áttétel férfiakra, akkor hosszú távon az oltás körükben is megelőzheti a betegséget.