A fogamzásgátlók újabb mellékhatása

A fogamzásgátló szerek hormontartalma a nyolcvanas évek óta a tizedére csökkent. Kutatók azonban megállapították, hogy még ezek a tabletták is növelhetik a mellrák kialakulásának veszélyét.

A fogamzásgátló tabletták, illetve a változókortól használt hormonpótló készítmények rákkeltő hatásairól több tanulmány is készült, és régóta vita tárgyát képezik. Egyes megfigyelések szerint a fogamzásgátlók elősegíthetik bizonyos daganatok kifejlődését, míg mások megcáfolták, hogy a kettő között bármilyen összefüggés lenne. Egy közelmúltban végzett kutatás az előbbit erősíti meg, megállapították ugyanis, hogy még az újabb típusú, alacsony hormontartalmú fogamzásgátlók is növelhetik a mellrák kialakulásának veszélyét.

Természetes fogamzásgátló módszerek A fogamzásgátlás célja egyértelmű: megakadályozni, hogy a nő teherbe essen. Erre lehet fogamzásgátló tablettákat vagy óvszert használni, de van, aki a természetes fogamzásgátló módszerekre esküszik. Ezekről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

A fogamzásgátló így hat a szervezetre

A közel kétmillió dán nő adatait összesítő tanulmány szerint azoknál a nőknél, akik ezeket az új típusú fogamzásgátlókat szedik, húsz százalékkal emelkedett a mellrák előfordulásának esélye azokhoz képest, akik soha nem használtak ilyen hormonális készítményeket. A kutatás azonban kitért rá: a kimondottan fogamzásgátláshoz köthető emlőrák kockázata még így is nagyon alacsony.

Még a mai fogamzásgátló tabletták sem teljesen biztonságosak
Még a mai fogamzásgátló tabletták sem teljesen biztonságosak

Ugyanebből az okból tiltotta le az amerikai Élelmiszerbiztonsági és Gyógyszerészeti Hivatal (FDA) az 1990-es években használt fogamzásgátló tablettákat. A korábban alkalmazott készítmények hormontartalma ugyanis jóval magasabb volt a ma ismertnél (nagyjából 150 mikrogramm ösztrogént tartalmaztak), így az orvos is azt javasolta, hogy időnként tartsanak szünetet a szedésben. A kilencvenes évek második felétől a közepes hormontartalmú (maximum 50 mikrogramm ösztrogént tartalmazó) szerek terjedtek el, majd a kétezres évek óta ezeket is leváltották az alacsony (15-35 mikrogramm) hormontartalmú gyógyszerek. Az ösztrogén mellett a pirulák tartalmaznak még progesztint is: ez a női nemi hormon, a progeszteron szintetikus változata, amely segít a menstruációs ciklus beállításában.

A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a hormontartalom csökkentésével a mellrák előfordulása is lecsökkent-e. Ennek kivizsgálására közel 1,8 millió nő betegadatait vizsgálták meg 1995 és 2012 között. Az adatokból kiderült, hogy a pirulákat szedők között 20 százalékkal magasabb volt az emlőrák kialakulásának aránya. Ráadásul a csak progesztint tartalmazó termékek is növelik a daganatveszélyt a megfigyelések szerint.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az emlőrák kialakulása viszonylag ritkának számít a fiatalabb korosztályban, ezért a betegség előfordulása még a fogamzásgátlót szedők között is nagyon alacsony. A tanulmány ugyanakkor megerősítette, hogy a napjainkban használt szerek is növelhetik némileg a daganat kialakulásának esélyét.

Forrás: WebMD

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: +1 °C

Ma fátyolfelhős vagy derült lesz az ég. A délies szél a Dunántúl nyugati felén megélénkül, helyenként meg is erősödik. Késő este -2 és +10 fok között várható a hőmérséklet, a szelesebb délnyugati vidékeken lesz enyhébb az idő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra