Világszerte a vastag- és végbélrák, avagy a kolorektális rák a harmadik leggyakrabban előforduló ráktípus férfiaknál, nők körében pedig a második. A globális rákkutató alapítvány (WCRF) 2018-ra vonatkozó adatai szerint a Föld országai közül - lakosságszámhoz viszonyítva - Magyarországon diagnosztizálják a legtöbb beteget. A Nemzeti Rákregiszter legfrissebb, szintén 2018-as kimutatása szerint egy év alatt csaknem 5800 férfi és mintegy 4800 nő szervezetében mutattak ki kolorektális daganatot itthon.
Egy, a JNCI Cancer Spectrum című folyóiratban február elején publikált tanulmány rámutat, hogy az elmúlt három évtizedben világszerte nőtt az elhízással élők száma. Az elhízás számos krónikus betegség kialakulásának kockázatát fokozza, így például a vastagbélpolip (adenóma) és a kolorektális rák ismert kockázati tényezője. Eközben, bár a fogyásnak ismertek jótékony egészségügyi hatásai, az eddig nyitott kérdés volt, hogy csökkenti-e a vastagbél-adenóma, valamint az ebből kialakuló rosszindulatú elváltozás kockázatát.
A legtöbb korábbi tanulmány ugyanis csupán az elhízás vagy a testtömegindex egy adott időben mért értékeivel összefüggésben vizsgálta a vastagbél-adenóma kialakulásának kockázatát. A testsúlyváltozás szerepét már lényegesen kevesebben kutatták. Az új tanulmány éppen ezért a felnőttkor három időszakában vizsgálta a testsúlyváltozást - fogyást vagy hízást - a vastagbél-adenóma kialakulásával összefüggésben. Prosztata-, tüdő-, vastagbél- és petefészekrák-szűrési vizsgálatban részt vevők adataival dolgoztak, önbevalláson alapuló testsúlyadatok felhasználásával.
A fogyás csökkentheti a rákkockázatot
Az adatgyűjtés eredetileg a szűrővizsgálatok hatékonyságának felmérését tűzte ki célul a daganatos betegségekből eredő halálozás megelőzésében. A felmérésben 1993 és 2001 között mintegy 155 ezer, 55 és 74 év közötti férfi és nő vett részt az Egyesült Államokban. Az Oxfordi Egyetem kutatói ebből a hatalmas csoportból olyan résztvevők adatait használták fel saját tanulmányukhoz, akik az adatfelvétel kezdetén, majd 3-5 éven belül ismét átestek vastagbélrákszűrésen. Az így kapott eredmények alapján a kutatók megállapították, hogy a változatlan testsúlyhoz képest a felnőttkori testsúlycsökkenés - amelyet ötévenként legalább félkilogrammos fogyásként határoztak meg - 46 százalékkal csökkentette a vastagbél-adenóma kialakulásának kockázatát.
Az összefüggés főként a vizsgálat kezdetén túlsúlyos vagy elhízott felnőttek esetében jelentkezett erősen. A kutatók emellett azt is megállapították, hogy a felnőttkori súlygyarapodás növelte az adenóma kialakulásának kockázatát, különösen az 5 év alatt 3 kilogrammnál nagyobb súlygyarapodás esetén. Mindkét megállapítás markánsabban tükröződött a férfiak, mint a nők adataiban. "A kutatás eredményeiből arra lehet következtetni, hogy az egészséges testsúly megtartása felnőttkorban is fontos a vastagbél-adenóma megelőzésében" - idézte a MedicalXpress Kathryn Hughes Barryt, a tanulmány vezető szerzőjét. A szakember hangsúlyozta azonban, hogy eredményeik alapján nem egyetemlegesen minden felnőttnek javasolják a fogyást, hanem következtetéseik pusztán arra utalnak, hogy a túlsúlyos és elhízott felnőttek számára lehet előnyös a fogyás.