Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének rákkutatási ügynöksége kivette a kávét a rákkeltő anyagok kategóriájából, mert "nincs elegendő bizonyíték" a kávé és a tumor közötti összefüggésre - írja az Origo . A Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (IARC) szerdán közzétett jelentése azonban azt is megállapította, hogy bármiféle "nagyon forró" ital fogyasztása növeli a rák kockázatát, ezért a "valószínűleg rákkeltő" kategóriába sorolta őket.
Ez utóbbi miatt elsősorban a közel- és távol-keleti, illetve bizonyos dél-amerikai országok lakosai veszélyeztetettek, ők ugyanis rendkívül forrón, több mint 65-70 Celsius-fokon isszák a teákat és különböző növényi főzeteket. Ez pedig sokkal melegebb az Európában és Észak-Amerikában felszolgált italoknál. Dana Loomis, az IARC rákkeltő anyagok osztályozását végző csoportjának egyik vezetője elmondta, hogy mivel a nyelőcsőrák szokatlanul gyakran fordul elő azokban az országokban, ahol nagyon forró italokat szokás inni, elkezdték vizsgálni az összefüggést. Mint mondta, a 60 Celsius-foknál forróbb folyadék fogyasztása ártalmas lehet, a torok hősérülését okozhatja, ami végső soron kedvez a daganat növekedésének, ám ezt kevés bizonyíték támasztja alá, így egyelőre nem lehet a két dolgot egyértelműen összekötni.
Ezer éve isszuk
A kávé élvezete több mint ezeréves múltra tekint vissza . Valamikor, még a X. század előtt Abesszíniában élő nomád törzsek fedezték fel élénkítő hatását. Eleinte a környéken található kávécserjék piros gyümölcsét egészben fogyasztották el, vagy összezúzva, zsírral összedolgozva golyókat formáztak belőle, s így tartósították. Jóval később jöttek csak rá arra, hogy ha a gyümölcsöt megpörkölik, az őrleményből zamatos, frissítő ital készíthető. A kávé élénkítő hatását koffeintartalmának köszönheti, egy csészében általában 100 mg-nyi van. A sötétebb pörkölésű kávé kevésbé "erős", mint a világosabb, mert pörköléskor a koffein egy része elbomlik.
Forrás: Origo