A leggyakoribb daganatok a bélben

Városi életmód, kevés mozgás, túlsúly, zsíros ételek, ötven feletti életkor - ezek a tényezők mind hajlamosítanak a bélrendszeri daganatok kialakulására. Ma Magyarországon a tüdőrák után ez a betegségcsoport a legpusztítóbb.

A vékonybélrák

A vékonybélrák tüneteiről, diagnózísáról, kezeléséről itt olvashat részletesen .

A vékonybél a tápcsatorna középső szakasza, 6-7 méter hosszúságú. Ezen a szakaszon tumorok ritkán képződnek, az összes rosszindulatú gyomor-bélrendszeri daganat mindössze 5 százalékát képezik.

Kialakulásuk idősebb korban jellemző általában. A fogyás mellett jellegzetes hasi panaszok utalnak a daganatra: fájdalom, puffadás , étvágytalanság, émelygés, hányinger, hányás, egyes ételekkel szembeni intolerancia. Felszívódási zavarok is kialakulhatnak, amelyektől a székletet zsírossá, bűzössé válik. Ha a tumor nagy, bélelzáródást okozhat, amely erős görcsökkel, hányással, hasmenéssel vagy székrekedéssel jár. Részleges bélelzáródás esetén ezek a panaszok átmenetiek és vissza-visszatérnek. A diagnózis endoszkópos és szövettani vizsgálat, kontrasztanyagos bélvizsgálat vagy hasi CT után állítható fel. A kezelés lényege a daganat fajtájától függően a műtéti eltávolítás és/vagy a kemoterápia .

A vastagbélrák

A vastagbél nyálkahártyájából kiinduló rosszindulatú daganatot nevezzük vastagbélráknak. A betegség világszerte egyre gyakoribb, Magyarországon ötven év alatt négyszeresére nőtt az diagnosztizált esetek száma. Ma a második leggyakoribb daganatos halálok hazánkban, a nem dohányzó emberek esetében pedig az első - évente körülbelül 5000 beteg hal meg vastagbélrákban.

A betegek nagy része 50 év feletti. A vastagbélrák azonos arányban fordul elő mindkét nemnél (a végbélrák a férfiak esetében gyakoribb). Fontos a rendszeres szűrés, mert előzményként sokszor megjelennek jóindulatú daganatok (polipok) a bélrendszerben, ezeknek egy része hajlamos a rákos burjánzásra. A gyulladásos bélbetegségek (főleg a colitis ulcerosa ), illetve a korábbi vastagbélrák-műtét szintén növeli a rák kockázatát. A genetikai hajlam is fontos tényező.

A bélben található daganatok kimutatásának egyik módszere a CT-vizsgálat
A bélben található daganatok kimutatásának egyik módszere a CT-vizsgálat

A betegség kialakulása sokszor a táplálkozási szokásokra is visszavezethető: a vastagbélben halmozódnak ugyanis föl a szervezet számára szükségtelen, káros és rákkeltő anyagok. A mozgásszegény életmód miatt lassul az anyagcsere, emiatt a méreganyagok még több ideig panganak a belekben. A székrekedésre hajlamosító táplálkozási szokások is rizikófaktorok. Ilyen a rostszegény, fehérje- és zsírdús, sok finomított szénhidrátot (cukrot, fehér lisztet) tartalmazó étrend. A dohányzás és az alkohol is növeli a bélrák kialakulásának esélyét.

Egészen korai stádiumban a vastagbélrák nem okoz tüneteket, később hasmenés illetve székrekedés, valamint véres széklet figyelmeztet a bajra. A beteg székelési szokásai megváltoznak, ritkábban vagy sűrűbben jár WC-re. Puffadás, fájdalom is jelentkezhet, valamint émelygés, rossz közérzet, vérszegénység, fáradtság, fogyás.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A vastagbél felszálló szakaszának tumorai gyakrabban véreznek, így sötét, véres székletet okoznak. A leszálló szakasz daganataira inkább a székelési szokások megváltozása utal. (Csak ezen tünetek alapján természetesen nem lehet a betegséget diagnosztizálni, és a tumor helyét meghatározni.)

Ha a daganat nagy, elzárhatja a bél egy szakaszát. Ez erős hasfájással jár és hányással. Előrehaladott vastagbélráknál néha a daganat átlyukasztja a bélfalat (perforálódik). A széklet ilyenkor a hasüregbe kerülhet, ami életveszélyes állapotot idéz elő és nagy fájdalommal jár.

A vastagbélrák sajnos korán és gyakran képez áttéteket, a nyirokcsomókba, a véráram közvetítésével pedig a májba, tüdőbe, agyba, vagy a szomszédos szervek felé közvetlenül.

A betegség felismerése és kezelése

A vastagbélrák kimutatására többféle szűrővizsgálati módszer is létezik. A legpontosabb módszer a vastagbéltükrözés (kolonoszkópia). A CT-kolonográfia a kolonoszkópia után a második legpontosabb módszer. Az endoszkópos vizsgálat és a szövettani diagnózis után felmérik a daganat méretét, a betegség stádiumát (hasi UH-t, hasi és kismedencei CT-t, mellkasröntgent, esetenként csontizotópos vizsgálatot és koponya CT-t végeznek).

A vastagbélrák kezelésében a daganat sebészi eltávolítása, valamint a kemoterápia és a célzott daganatellenes kezelések kombinációja jöhet szóba. A túlélés a betegség előrehaladottságától függ, teljes gyógyulás is lehetséges korai felismerés esetén.

A végbélrák

A végbél a végbélnyílástól számított 15-20 centiméteres szakaszt jelenti. A végbélrák tünetei általában azonosak a vastagbélrák tüneteivel, különbség az "idegentest-érzés", illetve a folyamatosan jelenlévő székelési inger. Ezen tüneteknek köszönhetően általában korábban felismerik, mint a vastagbélrákot.

A vérzés a végbélrák esetében is jellemző, de a vastagbélrákkal sötét (alvadt vérrel kevert) székletével szemben inkább élénkpiros vér ürül. Ezt az különbözteti meg az aranyér okozta vérzéstől, hogy a végbélrák rendszerint nem okoz fájdalmat, az aranyér viszont igen.

A betegség megelőzéséről ugyanaz mondható el, mint a vastagbélrák esetében: a lényeg a mértékletes zsírfogyasztás és kalóriabevitel, a normál testsúly, a vörös húsok és húsipari készítmények (bacon, kolbász, virsli stb.) mellőzése. Ajánlott a zöldségekben, gyümölcsökben, élelmi rostokban gazdag táplálkozás, és a testmozgás. A szűrővizsgálatok pedig 50 éves kor fölött mindenki számára javasoltak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra