A petefészekrákot elég nehéz diagnosztizálni, ugyanis tünetei - például a puffadás, a teltségérzet és a hasi diszkomfortérzet - miatt gyakran más betegségekre gyanakodnak az orvosok, így csak akkor fedezik fel a daganatot, amikor már áttéteket képez a szervezetben. Egy friss tanulmány szerzői viszont meglepő, ugyanakkor figyelemreméltó eredményre jutottak.
A tejsavbaktériumok mennyisége a kulcs
A kutatók 580 brit, cseh, német, olasz és norvég nő nőgyógyászati szűrővizsgálatokról származó mintáit elemezték ki. Az alanyok 18 és 87 év közöttiek voltak. Közülük néhányan hordozták a petefészekrák kockázatát drasztikusan megnövelő BRCA1 gént, más résztvevőket pedig a közelmúltban diagnosztizáltak petefészek-daganattal. A tudósok mindezek alapján kimutatták, hogy azon nők hüvelyében, akik családi kórtörténetében megtalálható ez a betegség, esetleg hordozzák a BRCA1 gént vagy már betegek, jóval kevesebb lactobacillus található.
A kutatócsoport tehát azt gyanítja, hogy a hasznos baktériumok alacsony szintje előrejelezheti a petefészekrák kialakulásának kockázatát, ám ennek tényszerű megállapítása további kutatásokat igényel a jövőben. A tudósok célja egy, a kenetvizsgálathoz hasonló teszt megalkotása, hogy a hüvelyben lévő baktériumok szintjéből megállapíthassák a petefészekrák rizikóját. Ezáltal elkerülhetőek lennének a műtétek, illetve csökkenteni lehetne a kései felismerés miatt bekövetkező halálesetek számát is.
Forrás: dailymail.co.uk