Október elején publikálta az American Cancer Society (Amerikai Ráktársaság) azokat a kutatási eredményeket , amik szerint már akár napi egy óra séta csökkentheti a rák kialakulásának kockázatát. A diagnózis felállítása után és a kezelést követően pedig segíti a gyógyulást és csökkenti a visszaesés lehetőségét is.
Fontos ugyanakkor azt is tudni, hogy a rendszeres testmozgás befejezése után is hamar nőhet a megbetegedések kockázata: 5-9 év aktív mozgást követően, ha elmarad a rendszeres sportolás , akár 4 év alatt 10 százalékkal nőhet a daganatos betegség kialakulásának kockázata – derül ki egy korábbi franciaországi kutatásból.
Különösen fontos lehet mindez itthon, hiszen az ÁNTSZ adatai szerint magyar népesség egészségi állapota katasztrofálisan rossz. A halálozás mértékét mutató számok olyan magasak, hogy Magyarország világviszonylatban is „dobogós helyen” áll. Ráadásul a halálozások negyedéért a daganatos betegségek felelősek – az OECD országok körében Magyarországon a legmagasabb a rákban elhalálozók aránya, de úgy tűnik, hogy legalább 1500-2000 ember halála lenne elkerülhető évente.
Ezért van kiemelt jelentősége a szűrővizsgálatoknak, hiszen az időben diagnosztizált problémák nagyobb eséllyel orvosolhatók. Az ÁNTSZ szerint, ha Magyarországon a lakosság legalább 70 százaléka részt venne az egészségügyi ellátórendszer által felkínált szűrővizsgálatokon, a szervezett szűrés bevezetését követő 5-7 éven belül évente 1500-2000 ember idő előtti halálozása válna szükségtelenné.
„Nem véletlen, hogy a hazai felmérések szerint a nagyvárosi középosztálybeliek jelentős része – 50-90 százaléka – már magánszolgáltatóhoz fordul, ha orvosra van szüksége, mert így az államinál gyorsabb diagnózist és ellátást kaphat” – mondta el Kovács András, a MediHelp üzletfejlesztési igazgatója.