"Annak ellenére, hogy a 21. században vagyunk, a daganatterápia némi lemaradásban van más területekhez képest, és bár folyamatos a fejlődés, összességében elmondható, hogy az érintett betegek mintegy fele sajnálatos módon továbbra is meghal" - fogalmazott a szakember az InfoRádiónak nyilatkozva. Kifejtette, aggasztó, hogy az új megbetegedések száma nemhogy nem csökken, de folyamatosan növekszik. Ezért pedig jelentős részben olyan kockázati tényezők felelősek, amelyek modern életvitelünkben egyre inkább előtérbe kerülnek.
Dr. Kiss István további problémaként említette, hogy becslések szerint a szűrések koronavírus-pandémia miatti leállása következtében egymillió daganatos megbetegedés maradhatott diagnosztizálatlanul Európában. A korai diagnózis ugyanakkor kulcsfontosságú lenne a rákbetegségek sikeres kezelése, gyógyítása szempontjából.
Kifejtette, a rákdiagnosztika terén Magyarország jól áll, a legfőbb veszélyforrást inkább a rengeteg megbetegedés jelenti. Ebben közrejátszik, hogy a betegségprevenció egyelőre nem kap akkora figyelmet, mint amekkorát érdemelne. "Az egészségügyön belül a megelőzés és a terápia aránya, viszonya jelenleg nem egészséges" - hangsúlyozta a kutatóorvos. Hozzátette, a javulás érdekében mindenképpen fel kell lépni a legfontosabb kockázati tényezők ellen, beleértve a dohányzást, az elhízást és az egészségtelen táplálkozást.