"Hogyha egy betegség mögött megtaláljuk az okokat, előbb vagy utóbb megtaláljuk hozzá a megfelelő kezelést is" - mondta el Dr. Peták István molekuláris farmakológus, akivel a precíziós orvoslás fontosságáról is beszélgettünk. Ennek lényege, hogy a beteg tünetei mögötti valódi okokat keresik meg, majd ennek ismeretében kezdik meg a személyre szabott terápiát. A daganatok hátterében minden beteg szervezetében egy egyedi génhiba-kombináció áll, a modern terápiák ezeket veszik célba annak érdekében, hogy a beteg a lehető legkisebb terhelés mellett a leghatékonyabb kezelést kaphassa. A molekuláris farmakológus szerint a rákgyógyítás olyan, mint egy sakkjátszma, ahol a kezelőorvosok a győzelmi stratégiát a legújabb tudományos vívmányok, például a mesterséges intelligencia, vagy a képalkotó diagnosztikai eljárások segítségével alakítják ki.
Forradalmi változások a daganatkezelésben
Ezek a modern képalkotó diagnosztikai eljárások forradalmi változást hoztak a daganatkezelésben - hangsúlyozta Dr. Schwab Richárd gasztroenterológus. Hozzátette: a célzott onkológiai kezelések mellett is szükséges a terápia hatékonyságának minél korábbi ellenőrzése, ami a páciens életminősége szempontjábol fontos. "A lehető leghamarabb kell ezt értékelnünk, hogy az esetleges gyógyszer-rezisztencia kiderüljön, és a beteg ne kapjon feleslegesen az életminőségét romboló kezelést, hanem további kezelési opciókra lehessen váltani. Az előző példánál maradva: ezt a sakkjátszmát a daganattal időre kell játszani, és a győzelemhez a lehető legtöbb lehetőséget kell tudnunk kimeríteni. Ebben pedig kulcsszerepe lehet a MIND Klinikán nemrég beüzemelt, 3 Teslás MRI-berendezésnek , melynek segítségével egyes tumorok esetében akár már 2 hét után kiértékelhető a kezelés hatékonysága a GE új meterseges intelligencia alapú szoftverével. Erre az eddigi technológiával és eszközökkel sokszor csak 6 héten után volt lehetőség" - mondta el a gasztroenterológus.
Dr. Peták István molekuláris farmakológussal, illetve Dr. Schwab Richárd gasztroenterológussal, a MIND Klinika szakembereivel az alábbi videóban beszélgettünk a fenti témákról.
A videót a MIND Brain-Gut Center támogatta.