A stressz erősíti a ráksejteket

A stressz erősíti a ráksejteket, ellenállóbbá teszi őket a kemoterápiával szemben. A wissenschaft.de német tudományos portál beszámolója szerint erre amerikai kutatók jöttek rá laboratóriumi vizsgálataik során.

A vizsgálat megállapításait ismertető tanulmány szerint, amely a Journal of Biological Chemistry című szaklapban jelent meg, a folyamatban az adrenalinnak van kulcsszerepe. A stressz hormon meggátolja, hogy a rákos sejtek a méreganyagok, vagy környezetük meghatározott jelzései nyomán elindítsák a beépített önpusztításai programot.

George Kulik a Winston-Salem egyetem kutatásvezetőjének véleménye szerint ez azzal a következménnyel jár, hogy stressz idején megnő egy tumor kialakulásának veszélye. A kemoterápiás módszer önmagában stresszt okoz a betegnek, vagyis az adrenalin hatása így csökkenti a kezelés hatékonyságát is. Kulik és kutatótársai a laboratóriumi vizsgálatok során prosztata és mellrák sejteket kezeltek különböző mértékű adrenalin-koncentrációval, majd megfigyelték, mi történik, ha méreganyaggal találkoznak.

A stressz hormon kikapcsolta a BAD nevű fehérje működését a sejtekben. Ez a fehérje felelős azért, hogy a méreganyagokra reagálva parancsot adjon a sejteknek az öngyilkosságra. Ehhez akkora mennyiségű adrenalinra volt szükség, mint amennyi erős érzelmi terhelés esetén, vagy egy krónikus stressz-fázisban termelődik.

Már korábban is sejtették a kutatók, hogy összefüggés van a stressz és a rák között, különösen a prosztatarák esetében. Eddig azonban úgy vélték, hogy az immunrendszer lehet a közvetítő a stressz és a rák keletkezése között. Az új kutatási eredmények azonban egyértelművé teszik, hogy közvetlen kapcsolat van az adrenalin és a rákos sejtek között.

Amennyiben a laboratóriumi vizsgálatokat az állatkísérletek is megerősítik, nyilvánvalóvá válna, hogy a stressz két szempontból is veszélyt jelent - vélik a kutatók. Egyrészt az egészséges embereknél növeli a rák általános kockázatát, másrészt egyértelműen csökkenti a kemoterápiás kezelés hatékonyságát - írta a wissenschaft.de német tudományos portál.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra