Azoknál a nőknél, akiknek van gyerekük, kisebb a valószínűsége, hogy petefészekrák alakuljon ki, mint a gyermektelen nőknél. A rizikó minden egyes további babával csökken - derült ki az oxfordi egyetem kutatásából. A kutatók már régóta sejtették, hogy a terhesség megvéd a petefészekrák ellen, de a hatást eddig még nem számszerűsítették.
Most azonban kiderült, hogy az egygyerekes anyáknak 20 százalékkal kisebb az esélyük a petefészekrákra, mint azoknak a nőknek, akiknek nincs gyermekük. A rizikó pedig további nyolc-nyolc százalékkal csökken minden egyes további gyermek után. A kutatók szerint rendkívül fontos lenne megérteni az összefüggés okait ahhoz, hogy a hatást az összes nőre ki tudják terjeszteni.
A vizsgálatba olyan nőket is bevontak, akiknél korábban elkötötték a petevezetéket. Náluk azt tapasztalták, hogy szintén csökken a petefészekrák kialakulásának a kockázata. "Azért is nagyon érdekesek az eredményeink, mert a különböző rizikófaktorokkal kapcsolatosan (ide tartozik a szülés és a termékenység is) kiderült, hogy a különböző típusú petefészekrákok esetén különbözőek" - mondják a kutatók.
A gyermekszülés csökkenti a petefészekrák kockázatát Korábban tapasztalták már, hogy azoknál a nőknél, akiknek nincs ovulációjuk, nem fordul elő a petefészekrák. Azt is tudjuk, hogy a petefészekrák kockázata minden egyes újabb megérő petével növekszik. Minden egyes peteérés után a petefészek külső felületének, ahonnan a petesejt leválik, regenerálódnia kell. Minél több petét hoz létre a petefészek, annál több osztódásra van szükség, ami pedig megnöveli az esélyét annak, hogy valami hiba történjen a genetikai anyag másolásakor. Ami végső soron elvezethet a rák kialakulásához.
A kutatók azt gondolják, hogy a terhességek száma azért csökkenti a petefészekrák kockázatát, mert a terhesség 9 hónapig akadályozza a peteérést, illetve az ovulációt.
A vizsgálatban 8000 olyan nő vett részt, akik petefészekrákban szenvednek, az ő adataikat hasonlították össze olyanokéival, akik nem betegek. A vizsgálat a petefészekrák négy leggyakoribb típusára terjedt ki (a szerózus, a mucinózus, az endometrioid és a világos sejtes). A megbetegedések számát azzal vetették össze, hogy melyik nőnek hány gyermeke volt.
A gyerekek számának elsősorban az endometrioid és a világos sejtes petefészekrák esetében volt jelentősége; ezeknek az esetében a tumor kialakulásának valószínűsége 40 százalékkal volt kisebb, ha a nőnek volt gyermeke. Az összes típust figyelembe véve 20 százalékos volt a rizikócsökkenés gyermekvállalás esetén. Ez azt jelenti, hogy míg 100 ezer gyerektelen nőből 70 lesz petefészekrákos, addig ugyanennyi gyermekkel rendelkező nőből csak 54. Azoknak a nőknek az esetében, akiknek el volt kötve a petevezetékük, összességében szintén 20 százalékos rizikócsökkenés volt megfigyelhető.
Forrás: www.telegraph.co.uk