Olasz kutatók tanulmánya szerint a nyers zöldség értékes beltartalma nem mindenképp vész el az elkészítés során. Sőt, ellenkezőleg: a sárgarépa, a cukkini és a brokkoli ún. antioxidáns összteljesítménye, amely a rákos megbetegedések kockázatát csökkentheti, még nőtt is a főzés során.
Annak érdekében, hogy az egyes tápanyagok megmaradjanak bennük, ki kell választani mindegyik zöldségféle saját, optimális elkészítési módját, írják a tudósok a "Journal of Agricultural and Food Chemistry" című szaklapban.
A tanulmányhoz a Pármai Egyetem kutatója, Nicoletta Pellegrini és csapata a három említett zöldségfélét főzve, párolva és sütve is elkészítette. Ezt követően megmérték a zöldségekben a karotinoid, a C-vitamin és más antioxidánsok szintjét. (Ezek a vegyületek megvédik a sejteket és az örökítőanyagot a szabad gyököktől, amelyek igen reakcióképes, káros oxigénmolekulák. )
Az eredmény: az antioxidánsok mindhárom zöldségnél legjobban a főzés során maradtak meg, s leginkább a karotinoidok. A sárgarépa és a cukkini ezen felül még C-vitamin tartalmát is különösen jól megőrizte. Párolásnál maradt meg leginkább a zöldség állaga, a sütésnél viszont ropogós maradt. A sárgarépa és a cukkini párolás során sok karotinoidot vesztett, ezt azonban a kutatók a hosszabb elkészítési időre vezetik vissza. Így az érzékeny anyagok tovább vannak kitéve a fénynek és az oxigénnek.
A végkövetkeztetés pedig: a főzés által felbomlanak a sejtfalak, a sejtek tartalma pedig jobban hozzáférhető lesz, az antioxidánsok kiszabadulnak, vagy akár újak is képződhetnek. Az optimális elkészítési mód mindenképp javítja a zöldség tápértékét.