A sztereotaxiás agyi sugársebészet tulajdonképpen vér nélküli műtét, a koponyán belüli gócok milliméter pontossággal célzott nagyenergiájú ionizáló sugárzással történő elpusztítása a környező ép agyállomány károsítása nélkül - adott tájékoztatást az Országos Onkológiai intézet.
A módszert először az 50-es években használták svéd idegsebészek és sugárterapeuták, azóta a technikai fejlődés a rutin eljárások közé emelte. A beavatkozás az idegsebész, a sugárterapeuta, a képalkotó diagnoszta és a sugárfizikus szoros csapatmunkáját követeli meg.
A módszert hazánkban elsőként 1991-ben, az Országos Onkológiai Intézetben (OOI) – az Országos Idegsebészeti Tudományos Intézettel (OITI) együttműködve – vezették be az első hazai orvosi lineáris gyorsítón. Napjainkig az OOI-ben 2086 beteg ilyen típusú ellátása történt. A beutalási rend jelenleg is lehetővé teszi, hogy az OOI változatlanul bárkit fogadhat az ország bármely területéről.
Az eljárás alkalmazható rosszindulatú (elsődleges vagy áttétes) agydaganatok esetén, de jelentős a jóindulatú hallóideg daganattal, érdaganattal kezelt betegek aránya is.
Az agyi sugársebészet folyamatos művelése során felhalmozódott klinikai és technikai tapasztalataink átadásával és helyi fejlesztések segítségével a lineáris gyorsítóra alapozott sztereotaxiás agyi sugársebészetet végző hazai központok sora is bővült: 2003-ban a Pécsi Tudományegyetemen, 2005-ben a Miskolci, majd 2006-ban a Szombathelyi Kórházban vezették be az eljárást. 2007-ben ugyanezt a beavatkozást egy speciálisan erre kifejlesztett célgéppel, az úgynevezett „gammakéssel” Debrecenben is megkezdték, így ma már a hazai klinikai igények az arra alkalmas betegeknél kielégíthetőek, sőt a környező országok betegeinek térítéses ellátására is van kapacitás.
Időközben az OOI-ban bevezett lineáris gyorsító alapú módszert is továbbfejlesztették és tökéletesítették, amivel a „gammakéssel” egyenértékű kezeléseket lehet végezni.
Egy 2009 szeptemberi felmérés szerint az 1991-ben az OOI és OITI együttműködésében bevezetett sztereotaxiás sugársebészeti módszer országosan eddig 2565 betegen segített és a kezelések közel kétharmadát (1664 beteg) az OOI Sugárterápiás Osztálya végezte. A módszer bevezetéséért 2009-ben a Magyar Onkológusok Társasága Dr. Horváth Ákos tanár úrnak, az OOI munkatársának adományozta a Krompecher-díjat - olvasható az Onkológiai Intézet közleményében.