Eddig nem létezett általánosan elfogadott és bevált módszer arra, hogy milyen időközönként kell visszahívni kontrollra azokat a férfiakat, akiknél a szűrővizsgálat negatív eredményt hozott - mondta dr. Mark Garzotto, a kutatócsoport vezetője. A jelen kutatás során azonban sikerült egy olyan markerre találni, aminek segítségével az urológus könnyen és gyorsan meg tudja határozni, hogy ki tartozik a magas rizikójú csoportba.
Dr. Garzotto munkatársaival több mint félezer - 1992 és 2006 között - prosztatarák gyanújával intézetbe utalt férfi szűrővizsgálati eredményét vizsgálta meg. Mindegyik beteg rendelkezett korábbról negatív szűrési eredménnyel. A kutatás során azonban felismerték, hogy a tényleges rákbetegség kockázatát illetően sokkal pontosabb előjelzés adható, ha az úgynevezett prosztata specifikus antigén (rövidítésben használva a PSA) mennyiségét a prosztata méretéhez viszonyítják.
Az új módszer segítségével most jóval pontosabban meg lehet határozni, hogy kinek javasolható néhány hónappal később egy újabb mintavétel. Ezzel csökkenthető a feleslegesen végzett mintavételek száma, valamint a túlkezelés mértéke, ráadásul kisebb lesz annak valószínűsége, hogy véletlenül elnéznek egy halálos daganatot - hangsúlyozzák a szakértők. A prosztata biopszia nemcsak szorongást vált ki a betegből, hanem fájdalomérzetet, ráadásul az eljárásnál fennállhat a fertőzésveszély is.
A prosztata tumor a bőrrák után a leggyakoribb daganatforma és azon belül a második leggyakrabban halálok.
Az Egyesült Államokban évente több mint egymillió mintavétel történik, aminek egynegyede bizonyul daganatosnak. Ennél is aggasztóbbnak mondják a szakemberek, hogy a negatív eredmények harmada azonban tévesen negatív, azaz csak később derül ki, hogy a betegnek a megnyugtató látszat ellenére valójában prosztatarákja van - olvasható az oregoni kutatók közleményében.
(MTI-Panoráma)