Bár az eljárás hatásosságát még nem vizsgálták emberen, remélhető, hogy egy ilyen megoldás egy nap használható lesz a jelenlegi kemoterápiás kezelések mellékhatásainak csökkentésére, amikor pontosan megcélozhatóvá válnak a beteg sejtek az egészséges szövetek károsítása nélkül. Az arany olyan biztonságos kémiai elem, amely képes felgyorsítani vagy katalizálni a kémiai reakciókat.
Az Edinburgh-i Egyetem kutatói a nemesfém olyan tulajdonságait fedezték fel, amelyek lehetővé teszik, hogy ezek a katalitikus képességek élettani helyzetben is működjenek mellékhatások nélkül. Az eszköz hatásosnak mutatkozott egy zebrahal agyába ültetve, ami arra utal, hogy alkalmazható élő állatokban. A tanulmányt a Zaragozai Egyetem Aragóniai Nanotudományi Intézetének kutatóival közösen végezték, és közreműködött a brit központi rákkutató szolgálat is.
Dr. Azer Unciti-Broceta, az Edinburgh-i Egyetem kutatója elmondta: "Az arany új tulajdonságait fedeztük fel, amelyek korábban ismeretlenek voltak, és megállapításaink arra engednek következtetni, hogy a fémeket biztonságosan be lehet juttatni a daganatokba ." Mielőtt elkezdődnek a humán kísérletek, sok tennivaló maradt még, de ez a tanulmány Unciti-Broceta szerint előrelépés, ezért reméli, hogy az ilyen eszközök beültethetővé válnak az emberbe is, és közvetlenül aktiválhatják velük a kemoterápiát a daganatokban, miközben csökkentik a kezelések káros hatásait. Dr. Aine McCarthy, a brit rákkutató szolgálat szóvivője elmondta, hogy az ilyen tanulmányok lehetőséget nyújthatnak a rák kezelésének javítására és a mellékhatások csökkentésére, különösen az agydaganatok és más, nehezen kezelhető rákos megbetegedések esetében.
A következő lépés annak megvizsgálása lesz, hogy ez a módszer biztonságos-e az emberek számára, azaz milyen hosszú és rövid távú mellékhatásai vannak, és vajon jó módszer-e az egyes rákbetegségek kezelésére. A kutatás ismertetése az Angewandte Chemie tudományos folyóiratban jelent meg.
Forrás: The Independent