A kutatók szerint ennek oka, hogy az érintett betegek körében jellemzőbb a konvencionális kórházi kezelés részleges vagy teljes visszautasítása, ami érthetően kihatással van a betegség prognózisára is. Az alternatív gyógymódok között számos manapság divatos vagy tradicionális kezelési forma feljegyezhető, ezek közös jellemzője azonban, hogy hatásuk tudományosan nem alátámasztott. E körbe tartozik egyebek mellett a homeopátia , a hagyományos kínai gyógynövényes orvoslás, bizonyos étrendkiegészítő készítmények, méregtelenítő kúrák, valamint a jóga és a masszázs is.
Az alternatív gyógymódok helye a rákterápiában
A daganatos megbetegedésekre alkalmazott kezelési eljárások rendkívül erős mellékhatásokkal járhatnak, beleértve például a hányingert és émelygést, az ízületi fájdalmakat, a fáradtságot és gyengeséget, valamint a termékenységi problémákat. Éppen ezért a páciensek kezelése során igen fontos feladat megtalálni az egyensúlyt az életminőségük romlása és a legjobb túlélési esélyek biztosítása között. Kutatási eredmények szerint egyes alternatív terápiák mint a masszázs és az akupunktúra , valóban alkalmasak lehetnek arra, hogy javuljon a betegek életminősége, ezáltal jobban érezzék magukat a bőrükben, illetve hogy ne érezzék úgy, hogy elveszítik a saját életük feletti kontrollt.
Betegek körében végzett felmérések szerint a megkérdezettek 48-88 százaléka ténylegesen kiegészítő lehetőségként tekint az alternatív gyógymódokra, ugyanakkor az is kiderült, hogy sokan úgy hiszik, ezek a kezelések a túlélési kilátásaikat is javítják. "Sajnos nagyon nagy a zavar az alternatív, komplementer gyógymódok körül. Tény, hogy segíthetnek a pácienseknek átvészelni a rákkezeléséből eredő panaszokat, úgy tűnik azonban, hogy gyakran hatékony rákgyógyszerként reklámozzák vagy értelmezik ezeket" - mutatott rá dr. Skyler Johnson, a Yale Egyetem onkológus kutatója, a Journal of the American Medical Association Oncology című szaklapban publikált tanulmány egyik szerzője.
Minden második magyar hisz a homeopátiában
A hamis kép kialakulását a konvencionális kezelés mellékhatásai mellett a nagy gyógyszergyártókkal szembeni bizalmatlanság is jelentősen elősegíti. "Pontosan tudom, hogy valójában a gyógyszergyipari vállalatok irányítják, mely rákkezeléseket kell ajánlani a betegeknek, mindezt pedig a profitért teszik. Ennek tükrében hoztam meg a döntésemet" - mondta el az Independentnek az angliai Brightonban élő, 29 éves Stephanie Dunleavy, akinél áprilisban mellrákot diagnosztizáltak az orvosok. Bár a tumort sebészi úton eltávolították a szervezetéből, a kemoterápiát és a sugárterápiát már visszautasította azok mérgező hatására hivatkozva. Ehelyett diétával, testmozgással, meditációval és gyógynövényes készítményekkel kezeli magát. A Yale Egyetem tanulmányának szerzői a jelenséggel kapcsolatban megjegyezték, hogy az alternatív gyógymódok piaca csak az Egyesült Államokban több milliárd dolláros forgalmat bonyolít le évente.
Egy tavaly októberi reprezentatív közvélemény-kutatás szerint Magyarországon a lakosság közel fele, 44 százaléka úgy véli, hogy a homeopátia hasznos gyógymód, amellyel sok betegséget lehet eredményesen gyógyítani. Érdekesség, hogy az eredmények alapján a válaszadók többségének egyáltalán nincsenek közvetlen tapasztalatai a homeopátiás szerekkel, azaz csupán másodlagos forrásból szerzett információk alapján alkottak véleményt a kérdésben.
Forrás: independent.co.uk