Az a Tűzoltó utcai Daganatos és Leukémiás Gyermekekért 1990-ben azzal a céllal jött létre, hogy segítse a Semmelweis Egyetem Tűzoltó utcai II. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika folyamatos magas színvonalú működését, az ott kezelt daganatos és leukémiás gyermekek kezelését, a gyógyítási körülményeinek folyamatos javítását és a betegek rehabilitációját.
Az alapítvány szeretne kitűnni - más szemléletet meghonosítva - a daganatos és leukémiás gyermekek támogatásával foglalkozó alapítványok közül. Tudatosan figyelnek arra, hogy a dolgok pozitív oldalát hangsúlyozzák. Így például a médiában való megjelenésükkor nem szenvedő gyermekeket mutogatnak, hanem azt hangsúlyozzák, hogy igenis vannak gyógyult gyermekek. "Mi azért dolgozunk, hogy ők egészségesen térhessenek vissza a társadalomba, és hogy ez az egész ne legyen több számukra mint egy kényszerű állomás. Ha ez nem így volna, nem volna talán semmi értelme az egész munkánknak" - mondja Hauser Péter az alapítvány alelnöke.
Népmesék a falon
Az alapítvány több, jelentős eredménnyel is büszkélkedhet, a kórházfelújítási program keretében például több épületet is korszerűsítettek.
Az alapítvány munkatársai gondoltak azokra a vidéki családokra is, akik beteg gyermekük közelében szeretnének lenni, amíg a kezelés tart. Így garzonlakásokat és baba-mama szobákat alakítottak ki - valamennyi térítésmentesen vehető igénybe a kórházi tartózkodás ideje alatt. Létrehoztak és felszereltek egy korszerű rehabilitációs tornatermet is - mindezzel elsősorban azoknak a gyermekeknek kívánnak segíteni, akik végtagi illetve központi idegrendszeri daganat miatt estek át komolyabb műtéti beavatkozáson. A mozgás lehetősége tehát adott a mielőbbi felépülés érdekében.
Még arra is figyelnek, hogy pszichológusok és önkéntesek segítségével a hematológiai és onkológiai osztályokon kezelt beteg gyermekek ambuláns kontrollvizsgálatra való várakozás idejét élményterápiás foglalkozásokkal rövidítsék le.
Nem mellesleg modern orvosi műszerek - hematológiai automata, hordozható digitális EEG, hordozható röntgengép, intubációs fiberoszkóp, betegőrző monitorok, plazmasterilizáló, infúziós pumpák, ultrahang diagnosztika, intenzív és kórtermi ágyak - vásárlásával is támogatják a gyermekklinika betegellátó tevékenységét.
Az alapítvány szociális munkást - aki a klinika egyik korábbi betege volt, de legyőzte a rákot - is alkalmaz, hogy objektív módon térképezhessék fel, kik is valójában az igazán rászorulók a daganatos betegségben szenvedő gyermekek családjai között. A kiválasztott családoknak a szociális támogatások felkutatásában, illetve kérvényezésében is segítenek.
Érdemes megemlíteni azt is, hogy az alapítvány még 2012-ben címen mesekönyvet adott ki. Bartos Erika illusztrációi és az alapítvány önkénteseinek írása segítségével a daganatos és leukémiás gyermekek már az első kórházba érkezéskor részletesen megérthetik a rájuk váró vizsgálatokat, beavatkozásokat, kezeléseket. Most azt tervezik, hogy a felvilágosító mesekönyvet minden érintett gyermeknek térítésmentesen eljuttatják az egész országban.
"Szeretnék megtenni mindent annak érdekében, hogy a társadalom is tisztában legyen a daganatos gyermekek kiváló gyógyulási eredményeivel és azzal a ténnyel, hogy ezek a betegek később aktív, egészséges tagjai lesznek a társadalomnak" - teszi hozzá Hauser Péter.