A daganatos betegek által legtöbbször alkalmazott kiegészítő módszerek jelentős mértékben veszélyeztethetik a hagyományos daganatellenes terápiák (sugárkezelés, kemoterápia, műtétek) hatékonyságát - derítette ki egy ausztrál kutatás, melyet nemrég ismertettek a Clinical Oncology Society of Australia (COSA) éves gyűlésén.
A kutatásban 462 daganatos beteget kérdeztek ki arról, milyen kiegészítő módszereket alkalmaznak a hagyományos terápia mellett. A betegek a leggyakrabban a következő étrend-kiegészítőket és gyógynövényeket említették meg: halolaj, kurkuma, Q10 koenzim, máriatövis, zöld tea, gyömbér, édesgyökér, csűdfű, illetve reishi gomba.
-Daganatos betegek esetében azonban a hatásuk káros lehet, például azért, mert felerősíthetik a kemoterápia hatásait, vagy éppen csökkenthetik a terápiák hatékonyságát. A COSA elnöke, Sandro Proceddu professzor szerint a betegek sokszor úgy gondolják, hogy a "kiegészítő terápia" felirat egy dobozon azt jelenti, hogy mindenképpen szedni kell azokat a daganatellenes terápia során, míg a természetes eredetű készítmények mindig tökéletesen biztonságosak.
„Amíg nem tudunk többet, jobb lenne óvatosnak lenni ezekkel a szerekkel. A súlyos hatások elkerülése érdekében minden betegnek egyeztetnie kellene a kezelőorvosával a lehetségesen alkalmazható alternatív vagy kiegészítő terápiás módszerekről” – mondta Proceddu professzor.
A szakemberek szerint ezek az alternatív és kiegészítő terápiák hatalmas anyagi terhet róhatnak a betegekre, ami fokozza az egyébként is rájuk nehezedő nyomást. A barátok, ismerősök is erőltethetik az alternatív módszerek kipróbálását, a betegek pedig bűntudatot érezhetnek, ha a terápiák nem sikeresek - olvasható a COSA által kiadott, a kutatáson alapuló közleményében.