A természetben azonban nemcsak a csapadék, a felszíni vizek deutériumtartalma lehet különböző, hanem a különböző tápanyagok is eltérő mennyiségben tartalmazzák a deutériumot. A legújabb kutatási eredmények szerint a deutériumcsökkentés része a sejtek normál működésének, ezeket a természetes folyamatokat, ezen keresztül szervezetünk deutériumszintjét nemcsak a megfelelő ivóvízzel, hanem a táplálkozással is befolyásolni tudjuk. Fontos tehát figyelmet fordítanunk az étrend és a deutériummegvonás összefüggésére, mivel a helyes táplálkozás önmagában is fontos szerepet tölthet be a megfelelő deutériumszint elérésében.
Számos nemzetközi és hazai fórumon – többek között az Amerikai Rákkutatók Szövetségének idei, San Diegóban megrendezett konferenciáján – kerültek bemutatásra azok a kutatási eredmények, amelyek a daganatgyógyászat jövője szempontjából kiemelkedő jelentőségű adatokat szolgáltatnak egy eddigiektől merőben eltérő daganatellenes eljárás, a deutériummegvonás hatásmechanizmusáról. A rákkongresszuson bemutatott kutatási eredmények szerint a deutériumcsökkentés része a sejtek normál működésének, egészséges sejtekben ez a funkció megfelelően működik. A természetes deutériumcsökkentés a zsírsavak teljes oxidációján keresztül valósul meg, a folyamat során alacsonyabb deutériumtartalmú víz keletkezik.
A daganatos sejtekben a az ivóvíz , illetve a tápanyagok deutériumtartalmának hidrogénre történő cseréjével ugyanazt érjük el, mint az egészséges sejtek az alacsony deutériumtartalmú anyagcserevíz előállításával.
Mivel a különböző tápanyagok eltérő mennyiségben tartalmazzák a deutériumot - a szénhidrátokban , fehérjékben, valamint az olajokban és zsírokban egyre kevesebb a deutérium koncentrációja - így szervezetünk deutériumszintjét a táplálkozással is befolyásolhatjuk. A deutériummegvonás alkalmazásával, a különböző táplálékok deutériumtartalmának figyelembevételével tehát támogathatjuk a természetes deutériumcsökkentő folyamatokat, ami tovább fokozhatja az eljárás hatékonyságát.