A horvát egészségügyi minisztérium, a mellkasi sebészek társasága és a tüdőgondozó intézetek célja, hogy a következő 5-10 évben 20 százalékkal csökkentse a tüdőrák okozta halálozások számát, ezzel pedig évente több mint 500 életet mentsen meg. A tervek szerint a dohányosok 50 százalékát vonnák be a programba - főként az 50 és 70 év közötti aktív dohányzókat, illetve azokat, akik 15 éve leszoktak és legalább 30 doboz cigarettát szívtak el évente.
Ezért fontos a szűrővizsgálat
Horvátországban átlagosan 3000 embernél fedeznek fel tüdőrákot évente, amelynek leggyakoribb oka a dohányzás. Felmérések szerint az ország lakosságának 31,1 százaléka dohányzik. 2018-ban 3021 tüdőrákos beteget regisztráltak és 2789-en haltak meg a betegségben. A tüdőrák szűrése és korai diagnosztizálása azonban lehetővé teszi, hogy időben felfedezzék és eltávolítsák a daganatot - közölte Miroslav Samarzija, a nemzeti program vezető orvosa. Mint mondta, a rendszeres CT-vizsgálatok 20-40 százalékkal csökkenthetik a veszélyeztetett népesség halálozási arányát, ami azt jelenti, hogy évente több száz ember életét menthetik meg.
A daganatos betegségek közül a tüdőrák szedi a legtöbb áldozatot világszerte, így Horvátországban is. A magas halálozási ráta összefüggésbe hozható a szűrés és a korai felismerés hiányával. Bár az orvostudomány jelentős előrelépést ért el a betegség gyógyításában, a tüdőrákosok kétharmadánál már túl késői stádiumban fedezik fel a betegséget. Ennek oka főként az, hogy a tüdőrák a korai stádiumban szinte egyáltalán nem okoz tüneteket .
Kezdetben fájdalomérzet sem jelentkezik, hiszen a tüdőben kevés fájdalomérző receptor található. Ezért jellemzően csak akkor fordulnak orvoshoz az érintettek, amikor már nagy a baj. Ezen változtathat majd a nemzeti szűrőporgram.