Az 1900-as évek előtt a tüdőrák igen ritka betegség volt, de a harmincas évekre drámaian nőtt a megbetegedések száma, párhuzamosan a cigaretta egyre népszerűbbé válásával. Az ok-okozati összefüggésre a nácik jöttek rá - írja az Index .
A dohányzás és a rákkockázat megnövekedése közti összefüggést először a náci tudósok mutatták ki; az első tanulmányt Franz Müller állította össze 1939-ben. Ugyancsak német kutatók írtak először a passzív dohányzás káros hatásairól; még a kifejezést is ők találták ki.
A világon elsőként a náci Németországban fedezték fel az összefüggést a tüdőrák és a dohányzás között A nemdohányzó, vegetáriánus és állatbarát Hitler 1941-ben már a Birodalmi Kancellária büdzséjéből finanszírozta a dohányzás okozta megbetegedéseket kutató intézetet. Hatalmas kampány indult a cigarettázás visszaszorítására. A munkahelyekről, a mozikból és az iskolákból kitiltották a cigarettát. Az egyenruhás rendőrök és a katonák nem gyújthattak rá, és a nőket nem szolgálták ki cigarettával nyilvános helyen. A dohányreklámokat is betiltották. Ugyanakkor meglepően fejlett eszközöket találtak ki az elvonási tünetek enyhítésére: pszichológiai tanácsadást éppúgy alkalmaztak, mint nikotinos rágógumit vagy injekciós leszoktatókúrákat.
De a Führer sem volt hülye: a németek nem mentek el odáig, hogy betiltsák a cigarettát. Ahhoz túl fontos bevételi forrás volt. 1941-ben a dohányáruból befolyó adó adta a háborús költségvetés egy tizenketted részét.