Magyarország vezeti Európában a dohányzással összefüggő halálozási listát - állítja tudományos vizsgálatokra alapozva Kovács Gábor országos tüdőgyógyász szakfőorvos. Ez is indokolja, hogy a Magyar Tüdőgyógyász Társaság 2007-et dohányzásellenes évnek nyilvánította, amelyben a leszokást segítő programokkal és gyógyszeres terápiákkal is segítenek.
Már ma több mint 100 tüdőgondozóban van lehetőség különböző, dohányzásról való leszokást segítő programok igénybevételére. A nikotinpótló rágógumi és tapasz mellett néhány hete már nálunk is receptre kapható az a gyógyszer, amely nem tartalmaz nikotint, de segít a dohányzás abbahagyásában - tudtuk meg Vadász Imre tüdőgyó-gyásztól. Hatóanyaga az idegrendszer receptoraihoz kapcsolódik, és jelentősen csökkenti a nikotinmegvonási tünetek kialakulását a dohányzás abbahagyása után. Kutatások igazolták, hogy a terápia és a gyógyszer segítségével a dohányosok 40 százaléka leszokott a füstölgésről, 25 százalékuk hosszú távon sem gyújtott rá.
Hazánk a dohányzásmentesség tekintetében lemaradt az
Európai Unió tagállamaitól, ennek a következménye, hogy a tüdőrák miatti halálozást tekintve világelsők vagyunk. Két éve ugyan módosították a nemdohányzók védelméről szóló, 1999-es törvényt, ez azonban nem járt komolyabb korlátozásokkal. Ráadásul még érvényben van az a szabály, amely lehetővé teszi, hogy hazánkban 2009-ig az EU-elvárásnál kisebb lehessen a dohánytermékek forgalmiadó-tartalma. Ezért tartható alacsonyan a cigaretta ára, holott bebizonyították: az ár 10 százalékos emelkedése 4 százalékkal fogja viszsza a keresletet.
Az EU 27 tagállama közül eddig négyben (Ír-, Olasz-, Svédországban, Máltán) már bevezették a teljes körű dohányzási tilalmat a nyilvános, zárt közterületeken, ideértve a munkahelyek mellett a vendéglátóhelyeket, az éttermeket és a bárokat is. Ugyanezt megteszik a közeljövőben további öt országban. VG
x