Az elmúlt évek során nem volt hiány az alkoholfogyasztás hatásait vizsgáló tanulmányokból. Egyes tudományos írások szerint lehetnek bizonyos előnyei annak, ha alkalmanként vagy akár rendszeresen iszunk egy kis szeszes italt, más kutatások viszont a potenciális veszélyekre figyelmeztetnek.
A kicsi is számít
Egy friss tanulmány például a rendszeres alkoholfogyasztás és a rák kialakulása közötti lehetséges összefüggést kutatta. A tudományos írást jegyző kutatók 120 ezer japán alany adatainak vizsgálata után arra jutottak, hogy még az időnkénti, valóban mérsékelt alkoholfogyasztás is növelheti a daganatok kialakulásának kockázatát.
Az alanyok önbevallásos alapon szolgáltattak adatokat alkoholfogyasztásukról, vagyis a kutatók nem tudták ellenőrizni az állítások valóságtartalmát. Arra azonban rájöttek, hogy bizonyos ráktípusok kialakulásának kockázata magasabb volt azok körében, akik a múltban vagy a jelenben rendszeresen fogyasztottak alkoholt. Jelentősen nőtt például a gégerák kockázata, megnégyszereződött a nyelőcsőrák rizikója, a száj-, bél- és májdaganat pedig 30-56 százalékkal nagyobb eséllyel alakult ki náluk, mint azoknál, akik nem ittak alkoholt.
Azonban nemcsak az italozás rendszeressége számít, hanem a mennyiség is. Ha ugyanis többet iszunk, az még jobban növelheti a daganatos betegségek kialakulásának kockázatát. De még mielőtt bárki elhatározná, hogy a közelgő ünnepeken sem hajlandó koccintani - nehogy súlyos betegség legyen a vége -, azt azért gyorsan kiemelnénk, hogy az eredmények a japán alanyokra vonatkoznak. Ezek igazak lehetnek a nyugati társadalomra is, a tanulmány azonban ezt nem jelenti ki.