„Egészen máshogy tekintünk a tüdőrákra, mint 10 évvel ezelőtt”

„Egészen máshogy kell ma már tekintenünk a tüdőrákra, az érintettek kezelési esélyeire, mint 10 évvel ezelőtt” – véli dr. Müller Veronika, a Pulmonológiai Klinika igazgatója és dr. Tamási Lilla igazgatóhelyettes, onkoteam-vezető. A közelmúltban egy országos kutatás is bizonyította, hogy a leggyakoribb tüdőrák típus, a tüdőadenokarcinóma előrehaladott stádiuma esetén 10 év alatt megduplázódott a túlélés esélye. Ez pedig a diagnosztika fejlődésének és a modern kezelési lehetőségeknek köszönhető.

A tüdőrák az egyik legrosszabb halálozási arányú daganatos betegség, Magyarország pedig korábban sereghajtó volt e tekintetben Európában. Az új típusú terápiáknak és a tüdőrák személyre szabott kezelésének köszönhetően azonban mára már a nem műthető, előrehaladott állapotú és áttétes esetekben is számottevően javult a túlélési esély – idézte dr. Müller Veronikát, a Pulmonológiai Klinika igazgatóját a Semmelweis Egyetem oldalán megosztott közlemény.

A modern terápiákhoz való hozzáférés csaknem duplájára növelte a túlélési esélyeket. Fotó: Barta Bálint / Semmelweis Egyetem
A modern terápiákhoz való hozzáférés csaknem duplájára növelte a túlélési esélyeket. Fotó: Barta Bálint / Semmelweis Egyetem

A tüdőrákok két nagy csoportja

A tájékoztatás szerint a tüdőrákoknak alapvetően két nagy csoportját különböztetik meg. Az esetek 80 százalékában úgynevezett nem kissejtes daganatról van szó – ide sorolják a leggyakoribb adenokarcinómát, a laphámrákot és a nagysejtes tüdőrákot is. Az úgynevezett kissejtes tüdőrák ehhez képest jóval ritkábban fordul elő, ugyanakkor ennek a legrosszabb a prognózisa.

Ha sikerül időben felismerni a tüdőrákot, akkor az elsődleges terápia a nem kissejtes tüdőrákos betegek többsége esetében a műtét, ám mivel ez az onkológiai betegség sokáig nem mutat tüneteket, lappangva alakul ki, ez a ritkább. Az új terápiás megoldások elsősorban a nem kissejtes daganatokban alkalmazhatóak, de az immunterápia kemoterápiával együtt mintegy egy éve hazánkban is adható áttétes kissejtes tüdőrákban, a betegek zömének” – magyarázta dr. Tamási Lilla igazgatóhelyettes, az onkoteam vezetője.

Célzott és immunterápia

Célzott terápiát a nem kissejtes tüdőrák előrehaladott és áttétes eseteinél javasolnak, valamint egyes műtött esetekben akkor, ha a molekuláris patológiai diagnosztika során olyan mutáció igazolódik a daganat felszínén, amely ellen elérhető gyógyszer. „Ma körülbelül tíz olyan mutáció van, amire elérhető célzott terápia, mindemellett az egészségbiztosítás 52 gén vizsgálatát finanszírozza, vagyis minden olyan mutációét, amellyel kapcsolatban valahol a világon klinikai vizsgálat folyik” – ismertette a szakember.

Célzott terápia csak a már említett, leggyakrabban előforduló adenokarcinómában alkalmazható, amely a mirigyek hámjából kiinduló tüdőrák típus. Egyéb rákfajták esetén a a modern kezelések közül az immunterápia jöhet szóba – ezt kaphatja a beteg a hagyományos kemoterápiával társítva vagy anélkül is.

A Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikája az ország egyik vezető pulmonológiai centruma, ahol évente mintegy 500 új tüdőrákos beteget diagnosztizálnak. A modern terápiák mindegyike elérhető a klinikán, és évi több mint 2500 onkoterápiás kezelést végeznek.

Jelentősen nőtt a túlélési esély

A friss vizsgálati eredmények szerint a modern célzott és immunonkológiai terápiákhoz való hozzáférés csaknem duplájára növelte a túlélési esélyeket. Azoknál a betegeknél, akiknél 2019-ben indult a kezelés, a hároméves túlélési esélyek jelentős mértékben, 28,7 százalékra javultak a 2011-ben diagnosztizáltak körében mérhető 14,5 százalékhoz képest.

„Ugyanakkor ez a megnövekedett túlélés úgy érhető el, ha a tüdőrákkezelést nem sprintnek, hanem maratonnak tekintjük, hiszen a részletes molekuláris patológiai diagnosztika időigényes. Kutatások is igazolták, hogy ahol gyorsan, de a részletes adatok nélkül kezdik el a terápiát, rosszabb a túlélés– hívta fel a figyelmet dr. Tamási Lilla. „Nagyon fontos, hogy a daganatot jól körbejárjuk, a terápiáról pedig onkoteam döntsön” – tette hozzá.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.