Ki szeret különféle szűrővizsgálatokra járni? Erre kínál most megoldást a Miroculus nevű startup: Miriam nevű készülékük egy vérmintából több tucat különböző ráktípusra képes szűrni - a bemutató Rio De Janeiroban történt, a TEDGlobal konferencián.
A Miriam technológiája mikroRNS-eken alapul, ezek olyan apró molekulák, amelyek gyakorlatilag biológiai riasztók - testünkben aszerint jelennek meg vagy tűnnek el, ami éppen történik bennünk, pont emiatt a betegségek és így a rák "jelzői" is lehetnek. Míg a kutatók korábban azt gondolták, hogy a mikroRNS csak a sejteken belül található meg, 2008-ban kiderült: a részecskék az emberi vérben is megtalálhatók, így könnyűszerrel, vérmintából is lehet betegségekre szűrni.)
Amikor a reakció megtörtént, a készülék a fényadatokat elküldi a cég adatbázisát tartalmazó szervernek: ott a rendszer az adatokból összeállítja, hogy a mintában talált mikroRNS-ek milyen ráktípusokra utalnak, majd visszaküldi az adatokat a készüléknek. A cég célja, hogy mindezt a folyamatot olyan egyszerűvé tudja tenni felhasználói szinten, hogy akár egy képzetlen ember is sikeresen tudja használni a készüléket.
A helyzetet bonyolítja, hogy a mikoRNS-ek nem csupán rák esetében jelennek meg, hanem akkor is, ha influenzánk van vagy aszpirint szedünk, úgyhogy a cégnek először bombabiztosan meg kell tudnia állapítani, melyik mikroRNS-minta mit jelent.
A fejlesztők első körben nem orvosoknak és klinikáknak szánják a készüléket - amelyhez egyébként is egy hosszadalmas engedélyeztetés kellene az FDA részéről -, hanem gyógyszercégeknek. Ezek a cégek arra használják majd a készüléket, hogy megállapítsák: új gyógyszerek tesztje során a páciensek miként reagálnak azokra, cserébe a készülék megkapja a ráktípusokkal kapcsolatos mikroRNS-adatokat; és ha ezek már kielégítő eredményt adnak, a cég indítja az FDA-engedélyeztetési folyamatot.