Az Onkológiai Centrum és a - Daganatos Betegek Gyógyulásáért és Rehabilitációjáért Alapítvány által működtetett - Tűzmadár Ház összehangolt működése az országban egyedülállóan komplex kezelést tesz lehetővé a rákbetegek számára. Az intézmény működéséről tegnap tartottak bemutatkozó sajtótájékoztatót a fővárosban.
Tudományos kutatások összefüggést mutattak ki a rákbetegek depresszió szintje és túlélési ideje között. Szoros kapcsolat van a betegek pszichés állapota - különösen stressz-szintje - és a daganat növekedési üteme között. Nagy betegszámon végzett tudományos vizsgálat bizonyítja, hogy a daganatos betegek emelkedett fizikai aktivitása csökkenti a rákspecifikus halálozást. A Tűzmadár Ház létrehozása a Szent László Kórház Onkológiai Centrumának szakmai válasza ezekre, és további, a rákbetegek túlélési esélyeit növelő tudományosan igazolt tényekre.
A Tűzmadár Házban barátságos környezetben, kellemes légkörben, hivatásos szakemberek és 10 önkéntes munkatárs elkötelezett munkája teszi lehetővé, hogy évente mintegy ezer beteg számos támogató program és tanácsadás közül választva, immunrendszerét, fizikumát megerősítve, jó lelki állapotban vegye fel a harcot betegségével szemben. A Tűzmadár Ház alapítói a pszichés és életviteli támogatás mellett kiemelt célként jelölték meg a betegek szociális és jogi támogatását is.
Mint azt Rohánszky Magda, onkopszichológus, a Tűzmadár Ház vezetője elmondta, a ráknak nem szükségszerűen kell a kiszolgáltatottságot, az egzisztenciális ellehetetlenedést jelentenie az érintettek életében, hanem sokkal inkább kihívást, kitartást és olyan belső erő életre hívását, amely segíthet legyőzni a betegséget.
A Tűzmadár Ház ezért szerteágazó lehetőségeket kínál a gyógyulási folyamat hatékonyságának növelésére. A betegséggel való tudatos küzdelmet felvállalók többféle egyéni és csoportos pszichoterápia közül választhatnak, képzett dietetikustól kaphatnak személyre szabott tanácsokat, stresszkezelést és relaxációs technikákat tanulhatnak, gyógytornán, jógaoktatáson és életvezetési tanácsadáson vehetnek részt, és közösségi programokkal (tánc, kiállítások, életvezetési táborok) javítják a betegek életminőségét. Mindez térítésmentesen áll a betegek és hozzátartozóik rendelkezésére.
Különösen a rák diagnosztizálását követő időszakban rendkívül fontos, hogy a betegek megbízható forrásból hozzáférjenek betegségük lefolyására és kezelésére vonatkozó információkhoz. A Daganatos Alapítvány ezért hozta létre és tarja fent a www.rakgyogyitas.hu internetes portalt, melyet naponta több ezer látogató keres fel és a negyedévente 15000 példányban, az ország valamennyi onkológiai centrumában ingyenesen hozzáférhető Rákgyógyítás című magazint.
Az egészségügyi szakdolgozók létszámhiányból adódó túlterheltsége miatt a betegek támogatásában és gondozásában kiemelt szerepe van a képzett önkénteseknek és az onkológiai betegek ellátásra specializálódott szociális munkásoknak. A Tűzmadár Ház rendszeresen szervez képzéseket az ország különböző pontjairól érkező önkéntesek és a rákbetegek támogatására specializálódott szociális munkások számára.
Az önkéntes tevékenység kultúrájának és szakszerű munkájának támogatása mellett a civil szféra másik nagy területének megerősítéséhez is támpontot ad a Tűzmadár Ház azzal, hogy otthont ad a rákbetegek gyógyulásáért dolgozó betegszervezetek számára. Ez az inkubációs környezet lehetőséget teremt az itt működő betegszervezeteknek, hogy megerősödjenek, s támogatásukhoz a város és az ország bővülő helyszínein férjenek hozzá a rászorulók.
"Orvosszakmai szempontból szükségszerű, emberi szempontból kívánatos lenne, hogy Magyarországon minden onkológiai centrum mellett működhessen pszichoszociális rehabilitációs műhely" - jelentette ki Prof. Bodoky György a Szent László Kórház Onkológiai Centrumának vezetője.