Egyenlő esélyt a túlélésre

Európában alakuljon ki és minden uniós polgár számára váljék elérhetővé az egységes, magas színvonalú onkológiai ellátó rendszer, amelyben azonosak az irányelvek, egységes a képzés, a diagnosztika, a terápia, központilag támogatott a kutatás és mindenki számára elérhető a magas színvonalú ellátás - mondta Dr. Kásler Miklós az Országos Onkológiai Intézet (OOI) főigazgatója a rákgyógyítás jelenéről és jövőjéről, a rákbetegek túlélési esélyeiről szóló budapesti tanácskozáson.

Június 17-én és 18-án nyolcvan európai onkológia intézet vezetője tanácskozott Budapesten. A magyar intézet, az OOI számára magas elismerés, hogy Európai Rákintézetek Szervezete (OECI), ez a rangos szakmai szervezet először nálunk tartja évi rendes ülését kelet-közép-európai országban - mondta el a közgyűlés szünetében tartott sajtótájékoztatón Kásler Miklós professzor a szervezők nevében.

- Nagy kihívás áll az onkológiai intézetek előtt: minél alacsonyabb szintre redukálni a rákbetegek számát és magasabbra a gyógyultakét. Az OECI tevékenysége kétirányú: el kell érni, hogy a legújabb eredmények eljussanak minden európai országba, a rákellenes központokba, másrészt megvalósítani az Unió azon törekvését, hogy minden uniós állampolgár megkaphassa az állapotának leginkább megfelelő, lehető legjobb rákellenes kezelést - mutatott rá az OECI elnöke, az olasz Marco A. Pierotti. - A jövő útja a rákellenes centrumokban van, ezek fejlesztésében és nemzetközi együttműködésében - foglalta össze az első előadások lényegét Ulrik Ringborg, a svéd Karolinska Intézet főigazgatója, és elismerését fejezte ki a magyar onkológiai intézetnek, amiért ebbe a munkába belekapcsolódott. Mint mondta, jelentős különbségek vannak a nyugat-európai és a közép- illetve kelet-európai országok rákellenes ellátása között, és a szervezet egyik célja ennek a hátránynak a csökkentése.

Kelet-Európában jóval nagyobb a rákbetegek száma, a kezelés eredményességének mutatói azonban alacsonyabbak: míg a diagnosztizált rákbetegek ötéves túlélési aránya nyugaton 55 százalék, keletebbre ez kevesebb.

Kásler Miklós professzor elmondta: évente mindössze tucatnyi azon betegek száma, akiket azért kell külföldi gyógykezelésre utalni, mert nincs mód az itthoni ellátásukra. Nem a megfelelő ellátás lehetősége hiányzik tehát, hanem a háttérrel van gond: a társadalombiztosítás korlátaival, a betegutak hiányával. Például a legkorszerűbb, célzott kezelések száma ma még igen alacsony, aminek oka egyrészt a költségessége, másrészt hogy ennek feltétele a molekuláris patológiai laboratóriumi vizsgálatok elvégzése, de erre lehetőség csak a jól felszerelt rákcentrumban van, és a helyi kórházakból nem is mindig küldik el a rákos szövetmintát ilyen vizsgálatra.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A Magyar Onkológia hasábjain már 18 évvel ezelőtt megfogalmazták, hogy centralizálni kell az onkológiai ellátást, mivel a folyamatos fejlesztést csak a központokban lehet megvalósítani. Ez szakmapolitikai döntések miatt nem valósult meg, de időszerűbb, mint valaha - szögezte le újra az OOI főigazgatója.

Kiss Éva

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: +1 °C

A köd, illetve rétegfelhőzet reggel még terjeszkedik, majd ezt követően a látási viszonyok fokozatosan javulnak. Eközben azonban délnyugat felől tovább növekszik, vastagszik a felhőzet, és a Dunántúlon, később a Duna-Tisza közén gyenge eső is valószínű. A légmozgás általában mérsékelt marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 6 és 11 fok között várható, de a tartósan ködös vidékeken ennél több fokkal hidegebb lesz. Késő este -2, +7 fok valószínű. Napközben egy hidegfront dominál majd, ami a frontérzékenyeknél okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra