Drámai adatokra hívta fel a figyelmet a Washingtoni Egyetem Orvosi Karához tartozó Egészségügyi Mérések és Értékelések Intézet - írja a Portfolio. Az iparosodott országokat tömörítő G20 csoport országainak lakosai között az elmúlt három évtizedben a rákos megbetegedések aránya a 25-29 évesek körében gyorsabban nőtt, mint bármely más korcsoportban, 1990 és 2019 között 22 százalékkal. A 20-34 évesek körében 30 éves csúcson van a daganatos megbetegedések aránya.
Nem tudni, miért ilyen sok a rákos fiatal
Bizonyos daganattípusok előfordulása között is jelentős különbség figyelhető meg. Jelentősen, 70 százalékkal nőtt például a vastagbélrákos esetek száma a 15-39 évesek körében a vizsgált, közel 30 éves időszak alatt. Az Amerikai Rákellenes Társaság elemzése szerint idén a vastagbélrákos esetek 13 százaléka és a halálesetek 7 százaléka az 50 év alattiakat érinti majd. A negyven évnél fiatalabbak körében az összes rákos megbetegedés 24 százalékkal növekedett.
A tendencia nem figyelhető meg minden korcsoportban, a 75 év felettiek körében például a 2005 körüli csúcsértékhez képest csökkent az esetszám. A kutatóknak nincs végleges magyarázatuk arra, hogy miért tűnnek az életük virágkorában lévő emberek a korábbi generációk azonos korú fiataljaihoz képest jelentősen sérülékenyebbnek a betegséggel szemben. Valószínűsítik ugyanakkor, hogy az életmód és a megváltozott táplálkozási szokások is jelentős szerepet játszhatnak ebben.
Frank Sinicrope, az amerikai Mayo Klinika onkológusa és gasztroenterológusa rámutat a gyermekkori elhízásra, amely "az elmúlt 30 évben egyre elterjedtebbé és problémásabbá vált". Önmagában azonban ez sem eredményezhet ilyen szintű romlást a statisztikákban a szakember szerint. Más elméletek azt taglalják, hogy a mikrobiom - a bennünk, főként a bélrendszerben élő mikrobák - változásai növelik a rákra való fogékonyságot. A Financial Times szerint a korai rákbetegségek okait több kutatócsoport is vizsgálni kezdte.