2015-ben 2220 nő és 30 férfi halt meg mellrákban vagy annak szövődményében - idézi Rétvári Bence államtitkár parlamenti válaszát a hvg.hu . 2010 óta a Nemzeti Rákregiszter adatai szerint 44.543 női és 895 férfi emlőrák megbetegedést regisztráltak. Éves lebontásban látszik, hogy egyre több a beteg, bár az államtitkár megjegyzi, hogy emlőrák tekintetében az OECD-átlagnál itthon kicsivel jobb a helyzet.
Idejében felfedezve csaknem mindig gyógyítható
Az emlőrák az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés, az összes női rákok közel 13 százalékát teszik ki. Jellemzően a változókorban kezdődik vagy mutatkozik meg először. Gyakorisága évről évre nő, Magyarországon ma már a leggyakoribb női ráktípusnak számít. Bizonyos kutatások szerint minden kilencedik nőnek esélye van rá, hogy élete során emlőrákja alakuljon ki. Kevésbé köztudott, de ez a daganattípus sem csak őket veszélyezteti, férfiakban is előfordul. Bár náluk jóval ritkább, ugyanakkor gyorsabb lefolyású.
Az államtitkár válasza szerint egyre többet költ az állam mammográfiás szűrésekre, 2016-ra az összeg meghaladta az egymilliárd forintot. A betegekre fekvőbeteg szakellátásban - aktív és krónikus ellátásokat összeadva - nagyjából 13,4 milliárd forintot, járóbeteg szakellátásban laborra, gondozásra, CT-re , gyógyszertámogatásra pedig további 10 milliárd forintot költöttek tavaly - derült ki.
Az emlőrák kezelésében a műtétet, a besugárzást, a citosztatikus és hormonkezelést többnyire egymással kombinálva alkalmazzák, és ahol lehetőség van rá, célzott gyógyszeres kezelést is alkalmaznak. A sikeres kezeléshez azonban elengedhetetlen a korai diagnózis, amelyre csak rendszeres szűrés mellett lehet esély. Ráadásul az emlőrák korán felfedezve csaknem teljesen gyógyítható - a rákellenes hatóanyagok fejlesztésével pedig folyamatosan javulnak az eredmények.