Nézzük, milyen műtéti megoldások közül választhatnak a masztektómián átesett nők. Emlőhelyreállító műtéteket hazánkban évek óta sikeresen hajtják végre azok a rákgyógyászati központok, ahol plasztikai sebészet is működik. Jó tudni, hogy ezzel a lehetőséggel már minden, masztektómián átesett nő élhet, ha a helyreállítás mellett dönt: a műtétek és a kórházi ellátás költségeit az egészségbiztosító állja - állami fenntartású egészségügyi intézményben.
Ugyanakkor mivel ezek a műtétek nem tekinthetőek sürgősségi beavatkozásnak, a sebészeteken az onkológiai indikációra fordítható társadalombiztosítási keret korlátozott, ezért hosszú várakozási időre is számítani kell.
Mit kell műtét előtt átgondolni?
Mindenekelőtt tisztázni kell, hogy a páciens valóban szükségesnek tartja-e a helyreállító műtétet vagy sem. Kora, életvitele, családi és társadalmi körülményei eshetnek latba, figyelembe véve azt is, hogy többnyire nem egy műtétre, hanem több beavatkozásra kell felkészülnie. Feltétlenül dönteni kell abban is, hogy azonnal, vagyis a masztektómiával egy időben legyen-e a helyreállítás vagy később. Ebben elsősorban az emlődaganat jellege, stádiuma és a páciens általános egészségi állapota lehet az irányadó. A következő lépésben ki kell választani azt a műtéttípust, amelyik a páciensnek a legmegfelelőbb, ugyanis különféle eljárások jöhetnek számításba.
Emlőpótlás saját szövettel és implantátummal
Az emlő pótlása történhet saját szövetekkel vagy szilikonból készült implantátumok, expanderek felhasználásával. A módszerek egymással kombinálhatók. A saját testszövettel való pótlás az úgynevezett lebenyes helyreállítás. Lebenynek nevezik azt a szövetcsoportot, amelyet eredeti helyéről meghatározott alakban kimetszenek, és áthelyeznek a mellkasra, hogy emlőformájúvá alakítsák. Ez történhet a hát- és a hasizmok, valamint az izmokat fedő bőr felhasználásával. Az idő múlásával a pótolt mell a sajáthoz hasonlóan változik, így a szimmetria tartós marad. Ez a műtéti eljárás az emlő nagyságát, alakját, bőrének színét, az emlő tapintatát, teljes egészében megőrzi, valamint biztosítja a páciens számára a gyógyulást fizikai, szociális és szexuális értelemben is.
Az emlőhelyreállító műtétek másik igen gyakran alkalmazott módszere az emlő hiányzó térfogatának pótlása szilikonból készült implantátumokkal. Szükség lehet előzetes szövettágító (expander) alkalmazására is. Az expander egy üres szilikon tok, mely szelepen keresztül sóoldattal feltölthető, így a szövetek kitágíthatók. A kellő tágasság elérése után ezt végleges implantátumra kell kicserélni.
Amikor megfelelő minőségű mellkasfalszövet áll rendelkezésre, akkor az emlő térfogatpótlására vagy a hiányzó bőr megnyújtására alkalmas expander-implantátum kombinációkkal is kiváló eredmény érhető el. A daganat miatt eltávolított emlő helyreállítása után az ép oldali emlő alakjának és térfogatának beállítását és szimmetrikussá tételét is el kell végezni.
Emlőprotézis
Emlőprotézisre nemcsak a teljes, hanem a részleges emlőcsonkító műtétet követően is szükség lehet. A külső megjelenés visszaszerzésének legegyszerűbb és legtermészetesebb módja egy megfelelő méretű és formájú külső, szilikon emlőprotézis kiválasztása, amelyet egy speciális, gyógyászati segédeszközboltban kapható protézistartó melltartóba kell helyezni.
Az emlőprotézis kiválasztásánál fontos szempont, hogy a protézis az ép mell súlyával megegyező legyen. Nem csak a teljes emlő eltávolítása esetén szükséges a protézis alkalmazása, hanem részleges emlőcsonkolás következtében is, hiszen ez esetben szintén fennáll a statikai egyensúly megbomlása (úgynevezett héjprotézis alkalmazása javasolt).
Közvetlenül műtét után ideiglenes textilprotézis viselése ajánlott, amely optikailag kiegyenlítő képet nyújt anélkül, hogy a műtéti területet terhelné. Miután a műtéti heg begyógyult és az esetleges sugárterápia befejeződött, sor kerülhet a szilikon (végleges) protézis használatára. A megfelelő méretű protézis kiválasztásában az emlőrehabilitált betegek gyógyászati segédeszköz mintaboltjában szakképzett tanácsadók állnak rendelkezésre. Limfoödémás kar, súlyosnak érzett mell, vagy igen érzékeny műtéti terület esetén könnyített emlőprotézis viselése ajánlott.
A protézistartó melltartók kiválasztása is kiemelt fontosságú. A speciális zsebbel ellátott melltartók biztosan tartják a protézist, és különböző funkciókat is ellátnak: a széles vállpántban teherelosztó betét is van, amely egyenletesen osztja el a mellek súlyát a vállakon, ezáltal megakadályozva, hogy a vállpánt bevágjon.
Fontos, hogy a műtét után könnyű, a mellet nem terhelő mozgást építsen a páciens az életébe. A könnyű torna mellett javasolt további mozgásformák: úszás, dinamikus séta, kímélő túra és kirándulás. A protézistartó fürdőruhák megteremtik a lehetőséget arra, hogy a beteg tökéletes biztonságban, kényelemben érezhesse magát a mozgás során.
Forrás: www.daganatok.hu