A szájüregi rák korai felismerése és gyógyítása érdekében 2008-ban indult szűrési modellprogram az idei évben is folyatódik. Az Egészségügyi Minisztérium, az ÁNTSZ Országos Tisztiorvosi Hivatala és az Országos Egészségfejlesztési Intézet közreműködésével, 2008-ban több mint 200 alapellátásban dolgozó orvos megkezdte a 40 éven felüli lakosok szájüregi szűrését. A szűrés alkalomszerű, ami azt jelenti, hogy az orvoshoz forduló páciensen bármilyen panasz esetén a szájüregi rákszűrését is elvégzik.
A Nemzeti Rákregiszter adatai alapján 2008-ban Magyarországon 2737 új férfi és 935 nőbeteg volt, az ajak, a szájüreg, a nyak jól látható daganatával, amelyek korai felismerés esetén tökéletesen gyógyíthatóak. Magyarországon 2007-ben 1292 férfi és 289 nő, összesen 1581 ember halt meg a fenti daganatok miatt.
A szűrés mindössze néhány perces, eszközigénye egy jól világító lámpa, gumikesztyű, és egyszer használatos nyelvlapoc.
Az orvosok e-tanulással sajátították el a szűrési protokollt, amelyből on-line vizsgát tettek. Vállalták, hogy a rendelésükön bármilyen panasszal jelentkező 40 év feletti férfi és nő - egyszerű, öt perces - szűrővizsgálatát elvégzik, az eredményeket on-line továbbítják. Ennek eredményeként közel hetvenezer vizsgálatra került sor a modellprogram első évében, melyekből minden háromszázadik páciens további szakvizsgálatra került.
2009-ben, a modellprogram folytatásaként, az alkalomszerű szűrési rendszer továbbfejlesztésére is sort kerítettek. Míg addig orvosok végezték a vizsgálatokat, év elejétől szakdolgozóik vették át a feladatot. A kiemelt eseteket természetesen orvos ellenőrzi és küldi tovább a szakellátás felé. A fejlesztés másik eleme, hogy az alkalomszerű szűrés időtartama alatt a jól felkészített szakdolgozó táplálkozási és szájhigiénés tanácsokat is ad, így az ellátás kiegészül egészségnevelési, egészségfejlesztési elemekkel is. A kiképzett és vizsgázott szakdolgozók első on-line részjelentései alapján több mint 10 ezer szűrés és tanácsadás valósult már meg.
Az Országos Egészségfejlesztési Intézet bízik abban, hogy a szájüregi rákszűrés és életmód tanácsadás jelentős lépés lehet az alapellátás és az egészségfejlesztés további együttműködésére.
Mind a szájüregi rák szűrésének módszertana, mind pedig a táplálkozási és szájhigiénés tanácsadás eszköztára alkalmas arra, hogy az eddig bevont 200 praxison túlmutatóan a program országos gyakorlattá váljon. Ezt támogatja a weboldal is, amely az e-tanulás módszerével lehetőséget teremt az alapellátásban dolgozó orvosok és szakdolgozók számára a programba való folyamatos bekapcsolódásra.