Előre kiszámíthatatlan, és semmilyen módon nem befolyásolható genetikai elváltozások tehetőek felelőssé a daganatok kialakulásának nagyobbik részéért - állítja egy korábbi kutatás. Sokáig tartotta magát a nézet, hogy a legtöbb ráktípus kifejlődéséért az egészségtelen életmód, illetve a szüleinktől örökölt hajlam okolható, ez a kutatás viszont arra enged következtetni, hogy nagyobb arányban tehetőek felelőssé genetikai elváltozások, ezekre pedig semmilyen hatásunk nincs.
A daganatok kétharmadáért felelős
A kutatást végző Dr. Cristian Tomasetti már az elején leszögezte: a tanulmány nem kívánja megkérdőjelezni a környezeti ártalmak és a káros szenvedélyek jelentős hatását a daganatok kialakulására, amelyektől tanácsos távol tartanunk magunkat. Kevésbé ismert azonban, hogy a sejtek osztódásakor és másolásakor létrejövő hibák is jelentős szerepet játszanak a daganat kialakulásában.
A kutatók 32 különböző rákfajtánál vizsgálták a mögötte húzódó mutációkat, és a géntérkép, illetve számos releváns adat összesítésével létrehoztak egy matematikai egyenletet. Ezzel a sejtek másolásakor keletkező hibák gyakoriságát mérték fel. Mint kiderült, bizonyos daganattípusok esetén - amelyek főként a prosztatát, az agyat és a csontokat érintik - több mint 95 százalékban az ilyen másolási hibák a felelősek. A hasnyálmirigyrák 77 százalékáért okolhatóak a DNS-hibák, de a tüdőrák kialakulásában már sokkal nagyobb a környezeti tényezők (elsősorban a cigaretta) szerepe: "csupán" 35 százalék fejlődik ki véletlenszerű génhiba miatt.
Összességében a rákos elváltozások nagyjából 66 százaléka hibás másolás következtében alakul ki, 29 százalékáért életmódbeli tényezők felelősek, és csupán öt százalék a genetikailag öröklött eredetű mutáció. Dr. Mel Greaves, a Londoni Rákkutató Intézet professzora az egészségtudatos életmód mellett a szűrések fontosságát is kiemelte: a vizsgálatok segítségével ugyanis még korai stádiumban felfedezhetőek a veszélyes elváltozások.
Forrás: Daily Mail Online