A kutatók kilenc korábbi tanulmány eredményeit összegezték , így összesen 750 ezer ember adatait vizsgálták meg. A szakemberek arra jutottak, hogy az ajánlott mértékű fizikai aktivitás jelentősen csökkentheti a mellrák, a vastagbélrák, a méhnyakrák, a veserák, a májrák, a mielóma és a Non-Hodgkin limfóma kialakulásának esélyét.
Mennyit kellene mozognunk?
Az ajánlások 3-5 órányi közepes intenzitású vagy 1-3 óra intenzív mozgást javasolnak heti szinten. Az eredmények szeint viszont minél intenzívebben és minél gyakrabban edzünk, annál nagyobb mértékben csökkenthetjük az esélyét annak, hogy az említett rákbetegségek kialakuljanak a szervezetünkben.
A vastagbélrák kialakulásának esélye mérsékelt intenzitású edzés esetén 8, intenzív mozgás esetén pedig 14 százalékkal csökkenhet. A mellrák kialakulásának kockázata mérsékelt intenzitású edzéssel 6, intenzív edzéssel pedig 10 százalékkal csökkenthető. A méhnyakrák esélye 10 vagy 18, a veseráké 11 vagy 17, a mielómáé 14 vagy 19, a májráké 18 vagy 27, a Non-Hodgkin limfómáé pedig 11 vagy 18 százalékkal csökkenhet - attól függően, hogy milyen intenzitású edzéseket végzünk.
Egyes szakemberek szerint azonban érdemes óvatosnak lenni az eredmények értelmezésével. Mégpedig azért, mert a tanulmány nem bizonyította be, hogy a mozgás egyértelműen csökkenti annak az esélyét, hogy valaki rákos legyen, csupán azt, hogy szoros kapcsolat van a kettő között. Ezzel együtt az eredmények mindenképpen azt sugallják, hogy érdemes időt szánni rendszeres sportolásra, hiszen ezzel is hozzájárulhatunk az egészségünk megóvásához.