A rák gyógyításának reménykeltő új módszeréről, egyfajta antitestes fényterápiáról számoltak amerikai kutatók a Nature Medicine című szakfolyóiratban. Az antitestekhez olyan vegyületet kapcsoltak a Marylandi Rákintézet munkatársai, amely a ráksejtekhez kötődik, és amelyet adott hullámhosszú fénnyel aktiválhatnak.
A személyre szabott módszer sokkal szelektívebb gyógyítást tesz lehetővé, mint az eddigi rákkezelések, a sugár- és a kemoterápia, valamint a tumor sebészi úton való eltávolítása.
Az eljárásban antitestet alkalmaznak, amely képes a rákos sejt felszínén lévő fehérjékhez kötődni. Az antitestet összekapcsolták az IR700 jelű vegyülettel, amely a közeli infravörös tartományba tartózó fénnyel aktiválható. Az ilyen hullámhosszú fény több centiméter mélységig képesek behatolni a bőrbe.
A módszer működőképességét állatkísérletekben ellenőrizték. Pikkelysejtes karcinómát váltottak ki egerekben, amelyeket azután a gyógyszerrel és közeli infravörös fénnyel kezeltek. A tumor mérete jelentősen csökkent a kezeletlen kontrollcsoporthoz képest, az állatok túlélési ideje pedig jelentősen kitolódott - idézte a BBC hírportálja a tanulmány eredményét.
A szelektív kezelés nagy előnye, hogy minimálisra csökkenti a rosszindulatú sejteket körülvevő egészséges sejtek károsodását, amely egyébként a szokványos sugár- és kemoterápiánál gyakran előfordul.