Forradalmi áttörést hozhat a kemoterápiás kezelésben az az új módszer, amely növeli a kezelés hatékonyságát, ugyanakkor csökkenti a mellékhatások erősségét.
A kutatók egy olyan eljárást fedeztek fel, amely fájdalommentes, és az eddigieknél nagyobb hatékonysággal segít a daganatos betegek kezelésében. A ribonukleinsav-beavatkozásnak hívott eljárás során kevesebb gyógyszert kell adni a betegnek, a rákos sejtek mégis nagyobb arányban pusztulnak el.
A tapasztalatok szerint azok a tumorsejtek, amelyek ilyen kezelést kapnak, tízezerszer érzékenyebbek a Taxol nevű kemoterápiás készítményre.
A gyógyszert eddig is használták több daganatos betegség, például a mellrák kezelésére, eddig azonban fáradtságot, hányingert, zsibbadást okozott, továbbá károsan hatott a csontvelőre, így az immunrendszer működésére is, és érzékennyé tette a kezelteket bizonyos fertőzésekre.
A kutatók elmondták: az eljárás klinikai tesztjét még nem kezdhetik meg, ahhoz ugyanis további laboratóriumi vizsgálatokat és állatkísérleteket kell végezniük. A tesztek csak néhány év múlva kezdődhetnek, az új eljárás terápiás alkalmazásáig pedig akár tíz év is eltelhet.
A Texasi Egyetem professzora azt mondta: a vizsgálatoknak még csak az elején járnak. A kutatók eddig csak kémcsőben lévő ráksejteken próbálták ki az eljárást, azokon azonban igen hatékony volt.