Gyakori daganatok, amelyeket könnyű megelőzni

A daganatos betegségek kialakulását több okra is visszavezethetjük, például a genetikára vagy a sors és a véletlenek furcsa összjátékára, vagyis olyan dolgokra, amelyekre nincs hatásunk. Ugyanakkor nagyon sok daganattípust befolyásol az életmódunk, sőt a rákos megbetegedések egyharmada megelőzhető lehet.

Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (World Health Organization – WHO) az adatai alapján legalább másfélmillió új daganatos beteget diagnosztizálnak évente, ám ezek egyharmada, vagyis nagyjából 500 000 eset megelőzhető lenne. Természetesen, a genetikai kódunkat nem tudjuk megváltoztatni, de még ha a génjeink növelik is bizonyos daganatos betegségekre való hajlamunkat, bizonyos szabályok betartásával jelentősen csökkenthetjük a betegség kialakulásának esélyét.

A statisztikák szerint a rák a második legtöbb áldozatot követelő halálos kór a szív- és érrendszeri betegségeket követően. A gyógyítás esélyeit a korai stádiumban történő diagnózis és a sokféle új terápiás eljárás növeli. Kattintson tovább! Az amerikai Betegségellenőrzési és –megelőzési Központ (Centers for Disease Control & Prevention – CDC) adatai szerint a méhnyakrákos esetek mintegy 93 százaléka megelőzhető, köszönhetően az azt okozó humán papillomavírus elleni védőoltásnak, illetve a rendszeres szűrővizsgálatoknak (ez utóbbiak ugyanis képesek felismerni az abnormális, később daganatokká alakuló sejteket).

A tüdőrákos esetek legnagyobb része, mintegy 70 százaléka a dohányzásra vezethető vissza, így ha leszokunk a cigarettáról, máris jelentős mértékben csökkenthetjük a tüdőrák kialakulásának esélyét (nem is beszélve arról, hogy milyen más krónikus betegségeket előzhetünk meg ezzel a lépéssel). Emellett a passzív dohányzásnak való kitettséget is érdemes csökkenteni.

A dohányzás abbahagyása csökkenti a tüdőrák kialakulását

A dohányzás mellett a túlzott mértékű alkoholfogyasztás is hozzájárulhat bizonyos daganattípusok megjelenéséhez. Az Amerikai Rákkutató Intézet (American Institute for Cancer Research – AICR) adatai szerint a szájüregi és gégedaganatok mintegy 63 százaléka a fokozott alkoholfogyasztásra vezethető vissza, ezért ha naponta csak maximum 1-2 italt iszunk, és jó minőségű italokat választunk (a tömény italok helyett például vörösbort), azzal csökkenthetjük ezen daganattípusoknak a rizikóját.

Több daganattípus is visszavezethető a túlsúlyra , például a kutatások összefüggést mutattak ki a nyelőcső-, illetve a méhszöveti rák és az elhízás között. Ha leadunk néhány felesleges kilót, visszafogjuk a cukros üdítők, finomított lisztből készült élelmiszerek fogyasztását, és több friss zöldséget és gyümölcsöt eszünk, azzal nagyon sokat tehetünk az egészségünk megőrzése érdekében.

A zöldségekben és gyümölcsökben olyan vegyületek is találhatóak, amelyek védik a szervezetünket a szabadgyököktől – ezeket szintén összefüggésbe hozták már a daganatokkal.

A bőr daganatos betegségeinek kialakulásáért (illetve az öregedés látható jeleinek megjelenéséért) a napsugárzás nagymértékben felelőssé tehető. Az UV-sugarak ugyanis károsíthatják a bőr sejtjeit, illetve a rugalmasságáért, feszességéért, fiatalosságáért felelős kollagént és elasztint. A Nap mellett a szoláriumozás is igen ártalmas. Mindig védjük meg a bőrünket a napsütéstől, használjunk rendszeresen fényvédő krémet, az arcunkat, füleinket pedig óvjuk széles karimájú kalappal. Lehetőleg ne tartózkodjunk a szabadban, közvetlen tűző napfényen 11 és 15 óra között. Próbáljunk meg minél jobban vigyázni a gyerekekre: a szakemberek szerint a sugárzás bőrkárosító hatásainak 80 százalékát már azelőtt „begyűjtjük”, hogy elérnénk a felnőttkort.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +9 °C
Minimum: +1 °C

A köddel, rétegfelhőzettel borított területek kiterjedése csökken - leglassabban várhatóan az Északi-középhegység térségében és az Alföld középső részén - , egyre többfelé kisüt a nap. Napközben csupán a tartósabban felhős tájakon fordulhat elő jelentéktelen szitálás. Késő délutántól nyugat felől erőteljes felhősödés kezdődik, és este, késő este főként a Dunántúlon már egyre többfelé várható eső, zápor. Leginkább a nyugati harmadban kísérhetik élénk, erős lökések a déli, délnyugati szelet. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 7, 13 fok között várható, de a tartósan felhős részeken ennél több fokkal hidegebb is lehet. Késő estére -1 és +7 fok közé hűl le a levegő. Kifejezetten kellemes idő várható, és ma még fronthatástól sem kell tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra